Polska

Szykujcie się na superszybkie LTE-A w Plusie i Cyfrowym Polsacie! Firma zapowiada wdrożenie technologii

Jakub Szczęsny
Szykujcie się na superszybkie LTE-A w Plusie i Cyfrowym Polsacie! Firma zapowiada wdrożenie technologii
12

Uzyskaliśmy informacje na temat najbliższych planów Poklomtela na ulepszenie własnej infrastruktury LTE - te są niesamowicie obiecujące. Zgodnie z tym, jakie dane otrzymaliśmy od Plusa, ten zapowiada wdrożenie pierwszej komercyjnej sieci LTE-A w naszym kraju, co pozwoli na uzyskanie jeszcze wyższych prędkości przesyłu danych - nawet do 300 megabitów na sekundę.

Jak wskazuje Polkomtel, klienci dwóch dostawców usług mobilnego internetu LTE będą mogli korzystać z wariantu Advanced dzięki połączeniu pasm na dwóch wykorzystywanych przez CP i Plusa - 1800 MHz oraz 2600 MHz. Polkomtel obecnie wykorzystuje po 20 megaherców szerokości pasma dla swoich usług, natomiast pierwsze kroki ku wdrożeniu LTE-A już zostały podjęte. Postawiono już stacje bazowe obsługujące ulepszoną technologię przesyłu danych i znajdują się one w obrębie stolicy.

Agregacja dwóch wspomnianych wyżej pasm pozwala na uzyskanie bardzo szybkich osiągów w sieci LTE-A, jak wynika z testów Plusa, są to transfery do 300 Mb/s. Jak wskazuje operator Plus, w ofercie posiada on już urządzenia zdolne obsłużyć tę technologię i szacuje się, iż 70 tysięcy klientów sieci już teraz korzysta ze sprzętów wyposażonych w komponenty zgodne z tym standardem. Warto wspomnieć, iż wdrożenie LTE-Advanced w ofercie Plusa pozwoli nie tylko na zwiększenie prędkości połączeń, ale także na znaczne rozszerzenie pojemności sieci. A z tym w Polsce jest największy problem.

Uruchomienie LTE-Advanced to nie tylko dwukrotne zwiększenie maksymalnej prędkości transferu danych, ale także powiększenie pojemności sieci, co w przypadku wzrostu jej obciążenia pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników

Jacek Felczykowski - członek zarządu Polkomtelu

Już w marcu 2014 roku Plus przeprowadził pierwsze testy LTE-A z wykorzystaniem częstotliwości 1800 MHz oraz 2600 MHz. Udało się wtedy uzyskać aż 300 Mb/s prędkości przesyłania danych. Wspólnie z platformą Cyfrowy Polsat, Plus osiągnął w standardowej sieci LTE prędkość 150 Mb/s, co zważywszy na ograniczenia bazowej technologii jest solidną prędkością. Trzeba przyznać, że Plus dumnie kroczy po swoje w dziedzinie LTE, mamy nadzieję, że odbędzie się to z widoczną korzyścią dla użytkowników. Ci, w założeniach Plusa powinni otrzymać lepsze parametry połączenia - i to się absolutnie chwali.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu