Wczoraj, w App Store i Google Play pojawiła się nowa aktualizacja aplikacji mObywatel, którą trzeba koniecznie zainstalować. Co nowego?
Od kilku dni cała Polska żyje wydarzeniami na południowym zachodzie Polski. Powódź to temat bardzo delikatny i często komentowany. Nie da się jednak ukryć, że najważniejsza jest pomoc ludziom z zalanych miast i wsi oraz samorządom, które latami będą odbudowywać swoje obszary. Równie ważne jest odpowiednie wczesne informowanie o możliwych zagrożeniach oraz zaznajomienie się z działaniami na wypadek wystąpienia powodzi. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do instalowania najnowszej aktualizacji aplikacji mObywatel. Pojawiła się w niej funkcja Alert powodziowy, której nikt nie powinien ignorować.
Polecamy na Geekweek: MEN uruchomił telefon wsparcia dla uczniów i nauczycieli dotkniętych powodzią
Łatwo i szybko dostępna, a przede wszystkim wiarygodna informacja o zagrożeniach związanych z powodzią to kluczowy aspekt bezpieczeństwa. Dlatego w aplikacji mObywatel od teraz każdy szybko sprawdzi aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach powodziowych w swojej okolicy. Dowie się też, co robić w sytuacji zagrożenia powodziowego.
– mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Jak działa Alert powodziowy w mObywatelu?
Prognozy i dane w usłudze Alert powodziowypochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW). Ministerstwo podkreśla, że to najbardziej rzetelne i sprawdzone informacje – dostarczają je odbiorcom eksperci, którzy na bieżąco monitorują sytuację powodziową.
A z czego będzie można skorzystać w ramach Alertu powodziowego w mObywatelu? Funkcja zostałą podzielona na dwie sekcje:
- Ostrzeżenia hydrologiczne
- Jak postępować?
W ostrzeżeniach hydrologicznych znajdziemy aktualne komunikaty i informacje na temat sytuacji w danym województwie. Te podawane są chronologicznie z okresem obowiązywania, stopniem zagrożenia, czy przebiegiem. Natomiast w sekcji Jak postępować? udostępnione są wskazówki i porady związane m.in. z szukaniem pomocy i tym, co powinniśmy mieć przy sobie w razie zagrożenia powodzią. Choć nie ma tych wskazówek zbyt wiele, warto je przejrzeć i dowiedzieć się więcej o kolorystykach flag lub materiałów, które można wywiesić, by poinformować służby o konieczności ewakuacji (kolor biały). Kolor czerwony oznacza wezwanie pomocy medycznej, a niebieski potrzebę żywności i wody. To tu dowiemy się też jakie sygnały przekazywać załodze helikoptera ratowniczego.
Jak dodać Alert powodziowy do mObywatela?
Jak czytamy na stronach MC, aby w aplikacji na swoim urządzeniu zobaczyć usługę Alert powodziowy, należy pobrać najnowszą wersję mObywatela ze sklepu Google Play lub App Store. Wersja ta jest oznaczona numerem 4.41.2.
Jeżeli po aktualizacji użytkownik nie widzi Alertu powodziowego na ekranie głównym, wystarczy, że wejdzie do menu Usługi i odnajdzie go na liście, a następnie kliknie w tę opcję.
Jednak to nie koniec, gdyż Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje swoje dotychczasowe działania pomocowe na rzecz powodzian i zagrożonych obszarów. To między innymi:
- Do dyspozycji służb działających na terenach powodzi udostępnione zostały zestawy do łączności satelitarnej Starlink.
- Na bieżąco odbywają się spotkania konsultacyjne z firmami telekomunikacyjnymi, aby analizować dostępność łączności dla obywateli oraz służb ratowniczych.
- Wydane zostały wytyczne Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w sprawie zabezpieczenia infrastruktury teleinformatycznej administracji samorządowej na terenach zagrożonych powodzią.
- Na bieżąco monitorowana jest dezinformacja, a strony rozpowszechniające takie treści są blokowane.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu