Aplikacje webowe

Szybkie, proste i nowoczesne forum internetowe na Twoją stronę – Flarum

GU
Grzegorz Ułan
30

Kiedy pierwszy raz opisywałem Wam nowe podejście do tworzenia forów internetowych o nazwie Moot, spotkało się to z Waszym umiarkowanym przyjęciem w komentarzach, gdzie wytykaliście mu wiele błędów i niedociągnięć, no i braków, które uniemożliwiały wdrożenie go jako pełnoprawnego forum internetowego....

Kiedy pierwszy raz opisywałem Wam nowe podejście do tworzenia forów internetowych o nazwie Moot, spotkało się to z Waszym umiarkowanym przyjęciem w komentarzach, gdzie wytykaliście mu wiele błędów i niedociągnięć, no i braków, które uniemożliwiały wdrożenie go jako pełnoprawnego forum internetowego.

Dziś chciałem Wam pokazać zupełnie inne rozwiązanie, które możecie wgrać na swoją stronę internetową i cieszyć się naprawdę funkcjonalnym, nowoczesnym i ładnie wyglądającym narzędziem do dyskusji z użytkownikami. Co prawda nie wiem, czy moda na fora internetowe nie zanikła już na dobre, ale podejrzewam, że jako niszowe rozwiązanie w zamkniętych grupach studenckich czy w firmach, nadal jest w użytku.

Myślę, że Flarum świetnie się sprawdzi w takim przypadku. Na początek dodam, że aby zainstalować go na swoim serwerze, wymagane jest PHP 5.5+ i MySQL 5.5+. A teraz spójrzmy na możliwości tego forum. Przeglądanie dyskusji możemy rozpocząć od posortowania wątków, według najnowszych, najstarszych czy najpopularniejszych.

flarum3

Pierwszym ciekawym rozwiązaniem, jakie rzuciło mi się w oczy, a którego brakuje mi w znanych forach, to szybkie przechodzenie do konkretnego miejsca w dyskusji, bez wertowania stron. Cała dyskusja wczytuje się na jednej podstronie, nawet jak ma 1k postów.

przechodzenie

Ważnym elementem forum jest sprawne przeglądanie dyskusji i wyraźne oznaczenie kto, komu i na jaki komentarz odpowiada. Jeśli najedziemy myszką na login osoby, na komentarz której ktoś odpowiada, komentarz ten zacznie pulsować powiększając się i zmniejszając. Pod warunkiem, że jest w zasięgu naszego wzroku.

odpowiedz

Jeśli jest gdzieś wyżej, pojawi się nad loginem dymek z treścią tego komentarza.

dymek

W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani daną dyskusją, możemy oznaczyć ją do śledzenia i wybrać sposób powiadamiania o aktualizacji w danym wątku.

powiadomienia

Gdy chcemy sami odpowiedzieć na któryś z komentarzy, wystarczy przy pomocy @ nawiązać do konkretnej osoby i konkretnej wypowiedzi.

odpo

Przejdźmy jeszcze do samej listy wątków. Po lewej stronie w menu możemy wyświetlić listę wszystkich wpisów, tylko tych, które dodaliśmy do śledzonych lub według tagów.

tagi

Tagi również ciekawie zostały rozwiązane. Główne tagi są jednocześnie kategoriami i przy komponowaniu nowego wątku musimy najpierw wybrać główny tag.

start

A później sprecyzować nasz wpis dodatkowymi, już szczegółowymi tagami.

start2

Zajrzyjmy jeszcze na profil użytkownika. Tutaj możemy ustawić powiadomienia czy przeglądnąć dyskusje, w których bierzemy udział, a także ustawić widoczność naszego profilu.

profil

Warte odnotowania jest również powiadomienie na pasku otwartej zakładki o nowym wątku, który pojawia się w czasie rzeczywistym, bez konieczności odświeżania strony.

live

Całość prezentuje się naprawdę ciekawie, jeśli szukacie jakiegoś nowego rozwiązania na forum na Waszej stronie, z pewnością warto bliżej przyjrzeć się Flarum i choćby testowo zainstalować na swoim serwerze, by na żywo przekonać się o jego możliwościach od strony administracyjnej. Obecnie do pobrania, zupełnie za darmo, jest wersja beta na stronie Flarum. Jeśli chcecie sami sprawdzić jak to działa bez instalacji i od strony użytkownika, zapraszam na stronę z zainstalowanym już forum.

V3_big_1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu