Aplikacje webowe

Poznajcie nowe narzędzie Microsoftu do wygodnego udostępniania dokumentów

Konrad Kozłowski
Poznajcie nowe narzędzie Microsoftu do wygodnego udostępniania dokumentów
2

Poproszę o podniesienie rąk do góry (ewentualnie komentarz pod tekstem) osoby kojarzące serwis Docs.com. Zakładam, że raczej niewiele znajdzie się takich osób, a to dziwi, bo należąca do Microsoftu domena powinna być znacznie lepiej wykorzystana. Do niedawna serwis straszył wyglądem i raczej zniech...

Poproszę o podniesienie rąk do góry (ewentualnie komentarz pod tekstem) osoby kojarzące serwis Docs.com. Zakładam, że raczej niewiele znajdzie się takich osób, a to dziwi, bo należąca do Microsoftu domena powinna być znacznie lepiej wykorzystana. Do niedawna serwis straszył wyglądem i raczej zniechęcał do siebie pod każdym względem. Teraz jest o niebo lepiej - zapraszam na zupełnie nowe Docs.com.

Zacznijmy może od podstaw, czyli idei przyświecającej istnieniu usługi. Podobnie jak wiele innych stron, Docs.com oferuje szybkie, wygodne i łatwe udostępnianie przeróżnych dokumentów. Są one widoczne dla wszystkich, ale paradoksalnie dość trudno jest dotrzeć do konkretnych plików, ze względu na niemałą liczbę nieustannie przybywających dokumentów. Tę kwestię rozwiązują dwie funkcje - bezpośrednie linkowanie do dokumentów oraz możliwość posiadania konta i tak zwanych "kolekcji", dzięki którym utrzymamy w porządku dodane pliki.

Jaką przewagą nad zwykłym udostępnianiem dokumentu np. z OneDrive'a posiada Docs.com? Myślę, że ze względu na swoje przeznaczenie Docs.com pozwoli nam uniknąć pomyłki, ponieważ w OneDrive obecnych jest wiele katalogów, plików, do których dostępu nie powinny mieć osoby postronne. Przypomnę i powtórzę - odwiedzając Docs.com widzimy i dodajemy tylko dokumenty dostępne publicznie.

Same mechanizmy działania Docs.com są wręcz banalne. Po zalogowaniu się przy użyciu konta Microsoft tworzymy tak jakby połączone z nim dodatkowe konto. Później możemy spersonalizować naszą podstronę z profilem, dodać grafikę tła i przygotować kolekcje, które będziemy uzupełniać dokumentami. Jakie pliki są obsługiwane? Naturalnie obsługiwane są dokumenty przygotowane przy pomocy Worda, Excela i PowerPointa, jak również pliki z Office Mix czy prezentacje z usługi Sway. Te ostatnie będziemy dodawać na zasadzie bezpośredniego importu, a w ten sam sposób możemy również przenieść dokumenty z dysku OneDrive. Po dodaniu dokumentu uzupełnić można wszystkie szczegółowe informacje, jak tytuł, autor i język zawartości. Jeżeli zechcemy miniaturkę możemy zastąpić dowolną grafiką. Istotna jest także lista odnośnie licencji związanej z plikiem.

Jeśli chodzi o podgląd dokumentów, to Docs.com oczywiście wykorzystują web-aplikacje Office'a Online. Dzięki temu mamy niemal 100% kompatybilność z plikami utworzonymi w aplikacjach desktopowych czy mobilnych. Dokument błyskawicznie udostępnimy w sieciach społecznościowych lub osadzimy na dowolnej stronie internetowej, co niejednokrotnie może okazać się bardzo przydatne. Autorzy dokumentów dysponują dostępem do statystyk dotyczących liczby odsłon i liczby pobrań pliku. Na chwilę obecną Docs.com nadal oznaczone są dopiskiem "beta", który widnieje tam od bardzo długiego czasu. Gdy usługa zostanie sfinalizowana prawdopodobnie nadal pozostanie darmowa, ale niestety na ten moment 100% pewności nie mamy, gdyż może zostać włączona do pakietu Office 365.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

dokumenty online