Polska

Szybki dostęp do lekarzy specjalistów. Rusza projekt wart 20 mln zł

Konrad Kozłowski
Szybki dostęp do lekarzy specjalistów. Rusza projekt wart 20 mln zł
Reklama

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie projektu pilotażowego E-Konsylium. To kolejne po e-recepcie i e-skierowaniu rozwiązanie telemedyczne mające przyspieszyć i ułatwić pracę lekarzom oraz wizyty pacjentom.

E-konsylium - co to jest? Jak będzie działać?

Za pilotaż e-Konsylium odpowiadają obecnie eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i specjaliści z Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego. O tym, jak działa i jakie możliwości oferuje nowe rozwiązanie opowiadał dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zwracając uwagę na to, że platforma pozwala na omówienie stanu pacjenta, obejrzenie go przez lekarzy w trakcie konsultacji, a także przechowywanie wyników badań w chmurze. Co istotne, wszystkie decyzje podejmowane w ramach e-konsylium są podpisywane elektronicznie i w pełni wiążące prawnie. Mowa tu np. o przypadku, gdy w takiej formie podpisane zostanie skierowanie do szpitala.

Reklama

E-Konsylium pozwoli lekarzom wspólnie postawić diagnozę i wykorzystać do tego wiedzę ekspertów, którzy pracują w różnych ośrodkach. Ten wirtualny gabinet, to także wygoda i bezpieczeństwo dla lekarzy – platforma pozwala każdemu zobaczyć wyniki badań pacjenta, a wynik zostaje podpisany elektronicznie przez wszystkich uczestników. Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków – Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

E-konsylium aktualne możliwości i przyszłość platformy

Jak prezentują się aktualne możliwości e-Konsylium? Oto one:

  • prowadzenie konsultacji medycznych w zakresie opieki kardiologicznej i onkologicznej (ze wskazaniem raka piersi)
  • umożliwienie przekazywania pełnej dokumentacji medycznej pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej
  • ułatwienie kontaktu i przyspieszenie konsultacji ze specjalistami
  • e-konsultacje szpitala ze szpitalem wyżej wyspecjalizowanym oraz lekarza POZ ze szpitalem.

Placówki utworzą sieć podmiotów współpracujących, gdzie będzie zastosowana następująca hierarchia:

  • ośrodek wiodący
  • 5 szpitali partnerskich
  • 10 placówek podstawowej opieki zdrowotnej

Ogółem w projekt zaangażowanych będzie:

  • 8 ośrodków wiodących
  • 40 szpitali partnerskich
  • 80 placówek POZ

Wiemy, że budżet projektu wyniósł 20,3 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że z e-konsultacji będzie korzystać około 4 tysięcy pacjentów, zaś platformy będzie używać nawet 700 lekarzy. Adam Niedzielski liczy na to, że za kilka lub kilkanaście miesięcy e-konsylium będzie traktowane jako standard i że gdy tylko zajdzie potrzeba zdalnej konsultacji, to każdy ze specjalistów będzie miał możliwość skorzystania z platformy.

Źródło.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama