Felietony

Szuku.pl po starcie - nadal tak samo

Grzegorz Marczak
Szuku.pl po starcie - nadal tak samo
57

Szuku.pl to Polska wyszukiwarka ludzi która kandydowała w konkursie SeedCamp do miana najciekawszego startupu. Od momentu pierwszych zamkniętych testów minął już jakiś czas dlatego postanowiłem na powrót przyjrzeć się tej wyszukiwarce (a szczególnie, że niedawno nastąpił oficjalny start serwisu). Ni...

Szuku.pl to Polska wyszukiwarka ludzi która kandydowała w konkursie SeedCamp do miana najciekawszego startupu. Od momentu pierwszych zamkniętych testów minął już jakiś czas dlatego postanowiłem na powrót przyjrzeć się tej wyszukiwarce (a szczególnie, że niedawno nastąpił oficjalny start serwisu). Niestety to co zobaczyłem w żyjącej już wyszukiwarce moim zdaniem nie wiele się różni od tego co widziałem podczas zamkniętych testów.

Przede wszystkim nie rozumiem tego co szuku mi pokazuje. Nie mam bladego pojęcia co znaczą jakieś "ptaszki" przy profilach i do czego służą, co ma prezentować sekcja "Artykułu"?, dlaczego przy każdej wizycie lista powiązanych osób się zmienia, skąd się biorą tajemnicze tematy? (w moich wynikach na mój temat jest na przykład koło?), dlaczego profile pokazywane są tylko z GoldenLine czy nie używanego przez mnie Facebooka (mam ich trochę więcej i z innych można też wyczytać trochę ciekawych informacji) itd.

Na blogu szyku przeczytałem, że po premierze w sumie tylko jedna osoba skarżyła się, że Google pokazuje lepsze wyniki. To teraz są już dwie - wyszukiwarka od wszystkiego czyli Google potrafi pokazać moje dwa główne profile z serwisów w których jestem najbardziej aktywnym, jako pierwszej treści na mój temat nie podsuwa webhostingu (chociaż jak teraz patrzę to znów się coś zmieniło) tylko mój blog itp. Jak na razie więc twierdzę, że łatwiej i szybciej znajdę kogoś w google niż na szuku.Twórcy szyku piszą, że skupiają się teraz na mechanizmach wyszukiwania (w planach jest API itp) - myślę, że to dobry kierunek rozwoju aczkolwiek w chwili obecnej ważniejsze jest chyba lepsze poukładanie informacji i zaprezentowanie ich w jakiś zgrabny sposób.

Kolejna sprawa to wyjaśnienie użytkownikom o co chodzi?, jak działa wyszukiwarka?, jak grupuje informacje itp. Internauta nie będzie poświęcał zbyt dużo czasu na zrozumienie tego co pokazuje szuku - uruchomi google i więcej na wyszukiwarce ludzi się nie pojawi.

Przyznam szczerze, że po starcie serwisu spodziewałem się czegoś lepszego i lepiej dopracowanego. Szuku prezentowało się już praktycznie na wszystkich możliwych imprezach a o samym serwisie była mowa już chyba we wszystkich mediach internetowych - tylko na razie z chmury prezentacji i udanych spotkań nie wyłonił się jeszcze gotowy produkt. Całkiem możliwe, że na zapleczu trwają intensywne prace związana z elementami o których wspomniałem w mojej krytyce - szkoda tylko, że nie widać efektów tej pracy w momencie kiedy o szuku jest najgłośniej.

Mam dużo sympatii dla startupów, dlatego mam nadzieję, że ten mały kubełek zimnej wody będzie mobilizujący i bardziej pożyteczny niż pochlebne opinie od znajomych i kolegów z "branży"

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu