Felietony

Co 20 Polak to telepracownik

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Co 20 Polak to telepracownik
23

Dzisiaj, tak na koniec tygodnia coś z trochę innej beczki. Według Gazety Prawnej, w chwili obecnej już co 20 pracownik w naszym kraju pracuje za pośrednictwem telepracy. W naszej karierze zawodowej z biur przenosimy się do zacisza własnych domów, z laptopem na kolanach i kawą w ręku. Choć pojęcie...

Dzisiaj, tak na koniec tygodnia coś z trochę innej beczki. Według Gazety Prawnej, w chwili obecnej już co 20 pracownik w naszym kraju pracuje za pośrednictwem telepracy. W naszej karierze zawodowej z biur przenosimy się do zacisza własnych domów, z laptopem na kolanach i kawą w ręku.

Choć pojęcie telepracy jest mi znane od dłuższego czasu, to dopiero dzisiaj zdałem sobie sprawę z faktu, że sam od pewnego czasu pracuję w ten sposób. Mojego pracodawcy nigdy nie widziałem w świecie materialnym. Kontaktujemy się tylko przy pomocy Gmail/Gtalk bądź Pocztą Polską.

Jest to jednak w mojej sytuacji jedyna efektywna możliwość pracy, gdyż jestem osobą niepełnosprawną. Telepraca to również świetna metoda zatrudnienia dla pracodawców z sektora IT, wydawnictw i redakcji gazet oraz wielu innych zawodów, których wykonywanie oparte być może o pracę z komputerem.

Moim zdaniem w szczególności mali przedsiębiorcy powinni być zainteresowani taką formą zatrudnienia, gdyż pozwala ona pod wieloma względami obniżyć koszty utrzymania pracownika oraz firmy samej. W szczególności w branży internetowej, która interesuje nas najbardziej, wykształcił się bardzo ciekawy model funkcjonowania firm, które nie mają siedziby (mieszczą się w domu pracodawcy). Pracownicy takich firm rozsiani są po kraju, a czasem po świecie. Czasem spotykają się w celu uzgodnienia szczegółów kolejnego projektu, ale generalnie nie jest to konieczne, bo nowa wtyczka wideo-chat w Gmail sprawdza się super.

Ja sam z powodu wyżej wymienionych argumentów mam zamiar zatrudniać w swojej firmie (właśnie powstającej) wszystkich lub większość pracowników na zasadzie telepracy. Na koniec mam pytanie do Was drodzy czytelnicy: czy pracujecie już lub chcielibyście pracować jako telepracownicy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu