Aplikacje webowe

Szukasz narzędzia do organizacji obowiązków i nie tylko? Nie znam lepszej propozycji niż ToDoist

Konrad Kozłowski
Szukasz narzędzia do organizacji obowiązków i nie tylko? Nie znam lepszej propozycji niż ToDoist
51

Jako pasjonat nowych technologii i usług w chmurze ciekawią mnie wszystkie nowe aplikacje i projekty, które mają na celu ułatwienie codziennego życia i zwiększenie produktywności. Dawałem szansę niemalże każdej nowej usłudze wypróbowując ich możliwości przez różne okresy, pozostawiając ikony na pask...

Jako pasjonat nowych technologii i usług w chmurze ciekawią mnie wszystkie nowe aplikacje i projekty, które mają na celu ułatwienie codziennego życia i zwiększenie produktywności. Dawałem szansę niemalże każdej nowej usłudze wypróbowując ich możliwości przez różne okresy, pozostawiając ikony na pasku zadań i ekranie smartfona niewielu z nich. Pewnego dnia, zupełnie przypadkiem natrafiłem na ToDoist i od tamtego momentu jest to pierwsza i ostatnia aplikacja którą otwieram każdego dnia.

Listy zadań i notatki to coś z czego korzysta zdecydowana większość z nas. Wunderlist, Evernote, Google Keep, Any.do to tylko te najpopularniejsze propozycje i szczerze mówiąc korzystam z nich w różnych celach. ToDoist przejęło jednak pałeczkę lidera i stało się niejako centrum dla wszystkich z nich i wszystkiego co robię każdego dnia.

ToDoist to usługa dostępna poprzez przeglądarkę, za pomocą wtyczek do przeglądarek i aplikacji pocztowych, aplikacji mobilnych oraz desktopowych, Po krótce, pozwala ona zaplanować wszystkie zadania i przypomnieć o nich w odpowiednim momencie. To jednak bardzo ogólny opis możliwości ToDoist, ponieważ kryje się w niej zdecydowanie więcej.


Do każdego z zadań przypisać można oczywiście nazwę, ale także i "projekt" do którego należy - tak bowiem określane są po prostu kategorie. Każda z kategorii może być określona przez konkretny kolor, byśmy mogli szybko zorientować się czego dotyczy dane zadanie. Jeżeli przynależność do jednego z "projektów" nam nie wystarcza to skorzystać możemy z etykietek, których każde zadanie może mieć kilka, a odwołujemy się do nich za pomocą znaku "@". Bardzo fajnym narzędziem są priorytety, których domyślnie i na sztywno jest "tylko" cztery. Na ich podstawie sortowane są zadania przypisane na każdy dzień. Nie zabrakło także funkcji podzadań, dlatego skorzystać można aż z czterech poziomów.

Jak wspominałem, zadaniom określamy terminy, kiedy mają zostać wykonane i właśnie w tym tkwi fenomen ToDoist. Tworząc nowe zadanie możemy nie tylko wskazać konkretną datę jego wykonania, ale także szybko wybrać dzień dzisiejszy lub następny. Korzystając z krótkich określeń w języku angielskim wpisywać można takie frazy jak: "spotkanie at 16:30", bądź "next friday", a aplikacja automatycznie przypisze zadanie na godzinę 16:30 dnia aktualnego lub przyszły piątek.

Gdy już potworzymy sobie całą masę zadań, najważniejsze jest by móc je łatwo przegladać i realizować. Oferowane są więc takie widoki jak "dzisiaj" lub "najbliższe 7 dni", dzięki którym możemy skoncentrować się tylko na dzisiejszych zadań albo tych z nadchodzącego tygodnia. Zadania filtrować można oczywiście za pomocą projektów (kategorii) lub etykietek, ale ToDoist stać także na więcej. Sami tworzyć możemy własne filtry za pomocą fraz opisanych w helpie, oparte są one o krótkie określenia w języku angielskim i w każdej chwili możemy tam zajrzeć i się nimi wspomóc. Kombinacji jest naprawdę bardzo dużo, dlatego dostosowanie ich do własnych potrzeb nie jest problemem. ToDoist oferuje także bardzo fajny system podsumowań naszej aktywności, gdzie za pomocą wykresów i statystyk prezentowane są wykonane dotychczas zadania z każdej kategorii.

Żeby nie było zbyt kolorowo muszę przedstawić także wady, a właściwie jedną wadę tego rozwiązania. Dostęp do większości opisanych funkcji ToDoist (kolorowe etykiety, własne filtry, przypomnienia push) możliwy jest jedynie dla posiadaczy kont premium. Poza wspomnianymi możliwościami, konto premium oferuje dodawanie notatek do zadań oraz załączanie plików, przypomnienia za pomocą e-maila lub sms. Koszt jaki musimy ponieść to 25,99 euro rocznie, czyli niewiele ponad 2 euro miesięcznie. Brak subskrypcji miesięcznej może nieco odstraszać, dlatego przez pierwsze 30 dni po zarejestrowaniu możemy przekonać się na co stać ToDoist w wersji premium. Po tym czasie odczujemy różnicę i podejmiemy decyzję o ewentualnej inwestycji. Po dwóch tygodniach z ToDoist jestem "kupiony" - usługa spełnia moje oczekiwania w zupełności i jestem ciekaw czy jest coś lepszego co moglibyście polecić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu