Świat

Szpital zapłacił hakerom 17 tys. dolarów, aby odzyskać dostęp do komputerów [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Szpital zapłacił hakerom 17 tys. dolarów, aby odzyskać dostęp do komputerów [prasówka]
7

Cała komputerowa sieć jednego z kalifornijskich szpitali padła ofiarą ataku. Dyrekcja placówki przeznaczyła 17 tys. dolarów na "okup" dla sprawców.

Szpital przegrywa z ransomware

Ulokowany w Hollywood szpital Presbyterian Medical Center został zmuszony do wpłacenia 40 bitcoinów (ok 17 tys. dol.) jako okupu za odblokowanie zainfekowanych komputerów. Placówka padła ofiarą ataku typu ransomware. W rezultacie jej działanie zostało całkowicie sparaliżowane - utracono dostęp do m.in. sprzętu medycznego, a także systemu plików. Atak przeprowadzono 5 lutego, a całą sprawę rozwiązano 10 dni później. Dyrekcja szpitala przyznała, że było to najszybsze i najbardziej efektywne rozwiązanie. Początkowo sprawcy żądali 3,6 mln dolarów, ale wskutek negocjacji udało się tę kwotę obniżyć.

Miniaturowe sensory LG

LG Innotek prezentuje nową generację swoich sensorów biometrycznych, które mogą mierzyć puls, poziom stresu i natlenienie krwi. Czujniki mają być smuklejsze (zaledwie 1 mm grubości) i mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Idzie to w parze z wyższą niż dotychczas skutecznością. Jest to zasługą 5 diod LED, dzięki którym sygnał jest przesyłany o 30 proc. skuteczniej. Na tym nie koniec. Nowy sensor ma być o 20 proc. bardziej energooszczędny w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. O 38 proc. zredukowano też margines błędu przy mierzeniu tętna.

Google Play for Education, czyli uczniowie nie chcą tabletów

Google Play for Education był programem, w ramach którego firma dostarczała do szkół tablety przeznaczone do edukacji. Sęk w tym, że rynek ten już się nasycił, dlatego też Google zdecydował się na zakończenie akcji, o czym poinformował również partnerów: ASUS-a i Samsunga. Zamiast tego firma chce mocniej stawiać na Chromebooki, które w szkole okazują się bardziej praktyczne i przydatne. Są przy tym relatywnie tanie, dzięki czemu trafiają na bardzo podatny grunt.

Twitter z GIF-ami i wysyłaniem wideo w prywatnych wiadomościach

Żadna rewolucja, ale użytkownicy się ucieszą. Popularny serwis społecznościowy kończy testy GIF-ów. Od teraz pliki te będą wspierane całkowicie - również przez wyszukiwarkę. Ponadto zaimplementowano obsługę wiadomości wideo, które teraz użytkownicy mogą sobie przesyłać w prywatnych wiadomościach. Nowa opcja jest dostępna z poziomu aplikacji mobilnej na iOS oraz Androida.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Bezpieczeństwohackerzy