Polska

Ponad 200 tysięcy osób w Polsce nie dało rady spłacić zaciągniętych rat za zakupy na kwotę 1,3 mld zł

Grzegorz Ułan
Ponad 200 tysięcy osób w Polsce nie dało rady spłacić zaciągniętych rat za zakupy na kwotę 1,3 mld zł
12

Black Week, Black Friday czy Cyber Monday kuszą Polaków atrakcyjnymi cenami od kilku lat, ale należy pamiętać, że to okres przedświąteczny, którym niejako tłumaczymy sobie większe wydatki niż zwykle, a nawet zadłużamy się, by sprostać oczekiwaniom swoim czy bliskich.

To prosta droga do zaciągania rat ponad stan i możliwości spłaty. Jak donosi dziś Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, 214 tysięcy Polaków nie udało się spłacić zaciągniętych rat, co wygenerowało już zgłoszony dług do rejestru na poziomie 1,3 mld zł. Na kwotę tę składają się zaległości z tytułu spłaty rat na sprzęt AGD, elektroniki, wyposażenia mieszkania czy odzieży.

Halina Kochalska, ekspert z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor:

Wykorzystanie Rejestru Dłużników BIG pokazuje, że wierzyciele nie zamierzają zapomnieć o długu. Trudno się im dziwić, biorąc pod uwagę, że w grę wchodzą spore sumy, średnio - 6 244 zł na osobę w przypadku umów sprzedaży i zakupów ratalnych. Jeśli z powodu niespłacanych w terminie rat np. za pralkę trafi się do rejestru dłużników, trzeba mieć świadomość, że to może być ostatni zakup w takiej formie.

Najwięcej takich dłużników jest w województwie śląskim prawie 30 tys. z niespłaconymi ratami w wysokości ponad 200 mln zł, dalej mamy województwo dolnośląskie 25 tys. i ponad 130 mln zł oraz mazowieckie ponad 24 tysiące dłużników na kwotę 200 mln zł.

Rozdrabniając to na płeć i grupy wiekowe, najwięcej dłużników jest wśród mężczyzn w wieku pomiędzy 25 i 34 lata oraz 35 i 44 lata z tym, że ten ostatni przedział generuje największe zadłużenie na poziomie prawie 250 mln zł.

Tak więc przystopujmy trochę w ten gorący okres i włączmy rozsądek podczas zakupów, aby tego grona dłużników już nie powiększać jeszcze bardziej.

Źródło: BIG InfoMonitor.
Photo: patron74/Depositphotos

-
Artykuł został napisany na smartfonie Samsung Galaxy Note 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu