Ciekawe dane odnoszące się do stosunku Polaków do swoich własnych finansów płyną z najnowszego badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Polacy nie wstydzą się niskich zarobków, bardziej wstydliwa jest odmowa przy płatnościach kartą
Osobiście wielokrotnie mi się zdarzała odmowa realizacji płatności kartą w terminalu podczas zakupów, ale nie kojarzę sytuacji, w której byłoby to dla mnie stresujące czy wstydliwe zdarzenie. Moja pierwsza myśl wtedy jest taka, że znowu mają jakąś awarię.
Jednak muszę przyznać, że kiedy obserwuje takie przypadki w kolejce w wykonaniu innych ludzi, da się dostrzec w nich sporą dozę zakłopotania, stają się nerwowi czy zaczynają się tłumaczyć kasjerowi z zaistniałej sytuacji. Potwierdzają to wyniki badania, według którego takie zdarzenia wywołują wstyd lub stres u 38% mężczyzn i 48% kobiet.
Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor:
Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Coraz liczniejsze udogodnienia w postaci kilku kart płatniczych w portfelu nie zdejmują z nas obowiązku planowania i zarządzania. Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt, tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia jaką są finanse.
Uogólniając, dla 43% badanych odmowa przy płatnościach kartą podczas zakupów to wstydliwa lub stresująca sytuacja, podobny odsetek Polaków wskazuje tu znalezienie się w rejestrze dłużników, nieco mniej bo 38% wstydzi się niepłacenia alimentów. Co ciekawe, zdecydowanie mniej wskazań jest na brak pracy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej, odmowa udzielenia kredytu w banku czy niskie zarobki.
Z kolei rozbijając te wyniki na płeć, okazuje się, że znalezienie się w rejestrze dłużników czy odmowa przy płatności kartą bardziej zawstydzają kobiety niż mężczyzn, którzy wstydzą się częściej niepłacenia alimentów, braku płacy, ogłoszenia upadłości, odmowy kredytu i niskich zarobków.
Roman Pomianowski, kierujący Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych:
U mężczyzn w większym stopniu pieniądze powiązane są z poczuciem własnej wartości i z jednej strony wielu dłużników tej płci nawet przejściowe kłopoty traktuje jak bankructwo i powód do skrępowania czy zawstydzenia, a z drugiej strony silny i długotrwały wstyd bardziej skłania mężczyzn do ukrywania się lub ucieczki przed problemem, niż poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i pomocy. Widzę to na co dzień. Po rady i wsparcie, do naszego stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych.
Zdecydowanie większe różnice mamy w zależności od wieku badanych, odmowa przy płatnościach kartą najbardziej zawstydza młodych ludzi w wieku pomiędzy 18 a 24 lata - 63% wskazań i odsetek ten maleje w starszych grupach wiekowych. Odwrotnie jest w przypadku znalezienia się w rejestrze dłużników, najmniejszy odsetek wskazań tutaj jest w młodszej grupie i rośnie wraz z wiekiem badanych. Natomiast w pozostałych kwestiach nie ma jakichś większych odchyleń, są zdecydowanie mniejszym problem dla Polaków.
Źródło: BIG InfoMonitor.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu