Polska

Polacy nie wstydzą się niskich zarobków, bardziej wstydliwa jest odmowa przy płatnościach kartą

Grzegorz Ułan
Polacy nie wstydzą się niskich zarobków, bardziej wstydliwa jest odmowa przy płatnościach kartą
7

Ciekawe dane odnoszące się do stosunku Polaków do swoich własnych finansów płyną z najnowszego badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Osobiście wielokrotnie mi się zdarzała odmowa realizacji płatności kartą w terminalu podczas zakupów, ale nie kojarzę sytuacji, w której byłoby to dla mnie stresujące czy wstydliwe zdarzenie. Moja pierwsza myśl wtedy jest taka, że znowu mają jakąś awarię.

Jednak muszę przyznać, że kiedy obserwuje takie przypadki w kolejce w wykonaniu innych ludzi, da się dostrzec w nich sporą dozę zakłopotania, stają się nerwowi czy zaczynają się tłumaczyć kasjerowi z zaistniałej sytuacji. Potwierdzają to wyniki badania, według którego takie zdarzenia wywołują wstyd lub stres u 38% mężczyzn i 48% kobiet.

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor:

Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Coraz liczniejsze udogodnienia w postaci kilku kart płatniczych w portfelu nie zdejmują z nas obowiązku planowania i zarządzania. Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt, tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia jaką są finanse.

Uogólniając, dla 43% badanych odmowa przy płatnościach kartą podczas zakupów to wstydliwa lub stresująca sytuacja, podobny odsetek Polaków wskazuje tu znalezienie się w rejestrze dłużników, nieco mniej bo 38% wstydzi się niepłacenia alimentów. Co ciekawe, zdecydowanie mniej wskazań jest na brak pracy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej, odmowa udzielenia kredytu w banku czy niskie zarobki.

Z kolei rozbijając te wyniki na płeć, okazuje się, że znalezienie się w rejestrze dłużników czy odmowa przy płatności kartą bardziej zawstydzają kobiety niż mężczyzn, którzy wstydzą się częściej niepłacenia alimentów, braku płacy, ogłoszenia upadłości, odmowy kredytu i niskich zarobków.

Roman Pomianowski, kierujący Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych:

U mężczyzn w większym stopniu pieniądze powiązane są z poczuciem własnej wartości i z jednej strony wielu dłużników tej płci nawet przejściowe kłopoty traktuje jak bankructwo i powód do skrępowania czy zawstydzenia, a z drugiej strony silny i długotrwały wstyd bardziej skłania mężczyzn do ukrywania się lub ucieczki przed problemem, niż poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i pomocy. Widzę to na co dzień. Po rady i wsparcie, do naszego stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych.

Zdecydowanie większe różnice mamy w zależności od wieku badanych, odmowa przy płatnościach kartą najbardziej zawstydza młodych ludzi w wieku pomiędzy 18 a 24 lata - 63% wskazań i odsetek ten maleje w starszych grupach wiekowych. Odwrotnie jest w przypadku znalezienia się w rejestrze dłużników, najmniejszy odsetek wskazań tutaj jest w młodszej grupie i rośnie wraz z wiekiem badanych. Natomiast w pozostałych kwestiach nie ma jakichś większych odchyleń, są zdecydowanie mniejszym problem dla Polaków.

Źródło: BIG InfoMonitor.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu