Moje przemyślenia

System Mac OS X 10.7 (Lion) tylko w formie aktualizacji.

JR
Jan Rybczyński
52

Zapowiedziany system operacyjny Apple, który ma wprowadzić 250 nowych funkcji, znany pod nazwą Lion, jak wiadomo od jakiegoś czasu, będzie dostępny tylko i wyłącznie przez Mac App Store. To czego większość czekająca na nowy system nie wie,  będzie go można instalować tylko i wyłącznie jako upgrade n...

Zapowiedziany system operacyjny Apple, który ma wprowadzić 250 nowych funkcji, znany pod nazwą Lion, jak wiadomo od jakiegoś czasu, będzie dostępny tylko i wyłącznie przez Mac App Store. To czego większość czekająca na nowy system nie wie,  będzie go można instalować tylko i wyłącznie jako upgrade na innej, starszej wersji systemu operacyjnego, jak podaje serwis MacRumors. Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to nie najlepsza wiadomość dla osób, które chciały wykonać czystą instalację, lub mają starszą , niż 10.6 wersję systemu.

Osobiście staram się unikać upgrade-ów jak ognia. Po prostu nie ma to jak czysta instalacja, tyczy się to nawet zwykłych aplikacji, ale systemów operacyjnych w szczególności. Nie ma znaczenia, czy Windows, czy Linux, ale czysta instalacja zawsze gwarantuje mniejszą ilość problemów i szybsze działanie. Poza tym, tak jest często po prostu wygodniej. Może nie w momencie pierwszego upgrade-u, ale na pewno w razie potrzeby reinstalacji systemu, instalowanie najpierw starszego, żeby robić nakładkę z nowszego, wydaje się mieć niewiele sensu.

Oczywiście, podobno użytkownikom komputerów Apple nie zdarzają się reinstalacje systemu, a wszystkie aktualizacje przebiegają bezproblemowo ;-) Nie jestem użytkownikiem Maca i nie mam argumentów ani na poparcie ani na odrzucenie tych tez, jednak odebranie możliwości czystej, niezależnej instalacji wydaje mi się dość sporym ciosem w swobodę użytkownika, nawet jeżeli chodzi o  czysto hipotetyczną możliwość. Poza tym nikt nie może wykluczyć nagłej awarii dysku twardego i konieczności zakupu nowego, całkiem czystego.

Co prawda przeniesienie dystrybucji systemu Lion do Mac App Store ma swoje plusy, jak choćby pobieranie zawsze najnowszej, najbardziej aktualnej wersji systemu. Tym nie mniej możliwość utworzenia płyty instalacyjnej z jej obrazu, wydaje się dobrym rozwiązaniem. Być może Apple jeszcze zdecyduje się na taki ruch. Czas pokaże.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu