Telekomy

Światłowody w ofercie T-Mobile! Orange dostanie za dostęp do nich 275 mln zł

Grzegorz Ułan
Światłowody w ofercie T-Mobile! Orange dostanie za dostęp do nich 275 mln zł
19

Dziś Orange podpisał umowę z T-Mobile, na mocy której ten ostatni uzyska dostęp do sieci światłowodowej Orange dla swoich klientów. Umowa dotyczy dostępu do światłowodów w budynkach wielorodzinnych i obejmie swoim zasięgiem 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Negocjacje trwały ponad pół roku, informowaliśmy Was o ich rozpoczęciu pomiędzy Orange i T-Mobile w grudniu, w końcu się udało, umowa została zawarta na 10 lat, a T-Mobile zapłaci za dostęp do sieci światłowodowej jednorazową kwotę 275 mln zł oraz za każdego klienta opłatę miesięczną uzależnioną od wybranej szybkości internetu.

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska:

Porozumienie z T-Mobile jest najlepszym potwierdzeniem naszej strategii, że światłowody będą kluczową technologią dostępu do internetu w Polsce. Pozwoli ono na szybszą monetyzację naszej sieci światłowodowej dzięki zwiększeniu jej wykorzystania. Przyspieszy również przyjmowanie się tej technologii wśród klientów i pomoże popularyzować konwergencję, co będzie korzyścią dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego. To pierwsza taka umowa w Polsce. Obecnie w zasięgu światłowodów od Orange jest już ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Jesteśmy otwarci na podobną współpracę w zakresie wykorzystania naszej sieci z innymi operatorami.

T-Mobile z kolei informuje, że pierwsi klienci skorzystają ze stacjonarnego internetu na infrastrukturze światłowodowej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Andreas Maierhofer, prezes T‑Mobile Polska:

Podpisana dzisiaj umowa to krok jeden z kilku, które musimy postawić na drodze do stania się operatorem w pełni konwergentnym i dowodzi konsekwencji z jaką realizujemy raz przyjętą strategię. Zapotrzebowanie na usługi konwergentne rośnie dynamicznie ale dziś penetracja nimi jest stosunkowo niska. T-Mobile zyskuje dziś istotne możliwości rozwoju i wychodzi naprzeciw tym wszystkim klientom, którzy doceniają jakość jaką niesie z sobą marka T‑Mobile. Kompleksowa oferta telekomunikacyjna wymaga obecności dobrych usług stacjonarnych, dlatego chcemy ją wzmacniać w oparciu o wszelkie dostępne możliwości. Chcemy żeby pierwsi klienci mogli skorzystać z oferty światłowodowej T‑Mobile najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale podstawą jest zapewnienie najwyższej jakości usług.

Tak więc będziemy mieli już 3 operatorów, świadczących usługi dostępu do internetu światłowodowego. Po Orange i Plus, który przejął Netię przyszedł czas na T-Mobile, ciekawe jak i jak szybko zareaguje na to Play. Usługi konwergentne zdobywają coraz większą popularność z uwagi na kompleksowość oferty, no i przede wszystkim niższą cenę. Tak więc siłą rzeczy oferta taka robi z miejsca przewagę konkurencyjną, więc i Play będzie musiał coś w tym kierunku zdziałać.

Źródło Orange/T-Mobile.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu