Telekomy

Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby drugą najszybszą siecią w Polsce

Grzegorz Ułan
Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby drugą najszybszą siecią w Polsce
82

Umknął mi ostatni raport za czerwiec Speedtest.pl, który ukazał się już z tydzień temu, ale dopiero dziś zajrzałem. W sumie niewiele straciłem, zaczyna być to nudne, na czele T-Mobile i Orange, dalej Plus i Play. Jednak doczytałem go do końca i dalej pojawił się ciekawy wątek.

Po raz pierwszy Speedtest.pl oprócz standardowego raportu z pomiarów użytkowników, którzy sprawdzają jakość i prędkość sieci udostępnianych przez swoich operatorów pokazał raport, w którym pominięto badania wykonane podczas korzystania z roamingu krajowego.

Zerknijmy najpierw na standardowy raport z wszystkich pomiarów, tu na prowadzeniu jest T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 18,84 Mbps, wysyłanych - 7,60 Mbps, a średni ping wyniósł 49 ms. Na drugim miejscu mamy Orange z wynikiem odpowiednio 18,09 Mbps/7,84 Mbps/44 ms. Tuż za Orange mamy Plusa z wynikiem - 17,15 Mbps/7,88 Mbps/56 ms, a stawkę zamyka Play z wynikami - 15,66 Mbps/5,32 Mbps/54 ms. Na wyniki każdego z operatorów złożyło się po kilkadziesiąt tysięcy testów.

Zanim przejdziemy dalej musimy sobie przypomnieć ograniczenia, jakie Play wprowadził od 2016 roku w prędkości internetu dla klientów korzystających z roamingu krajowego. Otóż najpierw obniżył ją do 3 Mb/s przy pobieraniu i przy wysyłaniu 1 Mb/s, a później do 1,5 Mb/s dla danych pobieranych i do 0,5 Mb/s. Nawet jeśli tylko część pomiarów była dokonana w roamingu krajowym Play z miejsca na tym tracił przy wyliczaniu średniej. Spójrzmy jak to wygląda przy pominięciu roamingu krajowego:

Szok, Play wskakuje na drugie miejsce. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Play praktycznie od początku stawia swoje nadajniki obsługujące wszystkie dostępne technologie, można więc rzec, że ma najnowocześniejsze nadajniki, co przekłada się na wyniki testów.

Co ciekawe przy pomiarach wyłącznie w zasięgu LTE i z włączeniem testów w roamingu krajowym nie ma już takich różnic w prędkości. Składa się na to zapewne fakt, iż Orange i Plus udostępnia klientom Play swoje LTE w roamingu krajowym.

Źródło: Speedtest.pl.

Photo: Sashkin7/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu