Chrome

Jak nie Windows, to co? To zależy, czy tak korzystasz z komputera

Grzegorz Ułan
Jak nie Windows, to co? To zależy, czy tak korzystasz z komputera
Reklama

To już druga część naszego nowego cyklu wpisów z serii - Jak nie Windows, to co? Związany jest on z zakończeniem w tym roku wsparcia dla systemu Windows 10.

Pierwszą część poświęciliśmy systemowi AnduinOS, ułatwiającym bezbolesne przejście z Windowsa: AnduinOS - z tym systemem nie poczujesz różnicy. Dziś będzie rozwiązanie dla osób, które na swoim komputerze korzystają w zasadzie tylko z przeglądarki Google Chrome.

Reklama

Chrome OS Flex na komputerze zamiast Windowsa

Polecamy na Geekweek: Pociąg do ulubionego miejsca Polaków na wakacje od czerwca

Jak zainstalować Chrome OS Flex na komputerze? Pokażę to krok po kroku dla osób, które nie do końca dobrze poruszają się jeszcze w tym obszarze.

W pierwszej kolejności musimy zrobić kopię zapasową dokumentów, plików, zdjęć i innych potrzebnych rzeczy, które mamy zapisane na komputerze w Windows 10. Po instalacji nowego systemu zostaną bezpowrotnie utracone.

W dalszym kroku możemy już przejść do utworzenia dysku instalacyjnego Chrome OS Flex, a pomoże nam w tym rozszerzenie do pobrania z Chrome Web Store - Chromebook Recovery Utility.

Po jego zainstalowaniu, wkładamy klucz USB do komputera i uruchomiamy rozszerzenie. Z listy rozwijanej wskazujemy Chrome OS Flex i potwierdzamy na liście poniżej.

Dalej już tylko potwierdzamy komunikaty, a co tutaj ważne - klucz USB musi mieć pojemność minimum 8 GB. Gdy proces instalacji się zakończy, uruchamiamy komputer ponownie w trybie BIOS i zmieniamy start z dysku USB.

Po uruchomieniu komputera z dysku USB z naszym obrazem Chrome OS Flex, zmieniamy język oraz układ klawiatury na polski i klikamy rozpocznij. W dalszym kroku, będziemy mieli do wyboru instalację od razu systemu na dysku twardym albo opcję przetestowania ChromeOS Flex bez zmian na naszym dysku. Jeśli nie jesteście jeszcze pewni tego kroku, zalecam drugą możliwość. Poniżej pokazuję już na zdjęciach, co się stanie jak wybierzemy pierwszą opcję.

Reklama

Po ponownym uruchomieniu komputera już z Chrome OS Flex na pokładzie, musimy przejść jeszcze raz pierwszy proces. Tak więc, zmiana języka i klawiatury na polski, dalej połączenie się z naszą siecią WiFi, wybór przeznaczenia naszego urządzenia i pierwszą aktualizację systemu - jeśli jest akurat dostępna.

Chrome OS Flex zainstalowany - co dalej?

Komputer po wszystkim uruchomi się jeszcze raz, a nam pozostanie już tylko zalogowanie się na swoje konto Google, adresem z Gmaila. To pozwoli na pobranie do przeglądarki Google Chrome naszych zapisanych zakładek, haseł, ustawień i historii przeglądania.

Reklama

Warto tu jeszcze ustawić sobie, jakieś inne prostsze niż do Gmaila hasło, do szybkiego logowania na samym komputerze. Dobra wiadomość jest taka, że i wersji Flex, Chrome OS ma już wbudowanego czata AI - Gemini.

W zasadzie to już wszystko, możecie już korzystać z systemu/przeglądarki. Po przyciskiem G po lewej znajdziecie wszystkie zainstalowane aplikacje webowe, jak Google Dokumenty czy YouTube. Z kolei ustawienia ekranu, klawiatury, myszki czy touchpada w zasobniku systemowym po prawej.

System działa błyskawicznie, strony w przeglądarce uruchamiają się równie szybko, a przypominam, że urządzeniem testowym w tym cyklu jest dziesięcioletni Surface Pro 4, który dużo gorzej radzi sobie już na Windowsie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama