Mobile

Surface Phone zapowiada się dobrze? Mało. Robi to genialnie!

Jakub Szczęsny
Surface Phone zapowiada się dobrze? Mało. Robi to genialnie!
174

Niektórzy z Was podczas naszych dywagacji na temat nowego Surface Phone wskazali na fakt braku zasadności wprowadzania na rynek kolejnego urządzenia obok serii Lumia. Jednak ten typ urządzenia w zamyśle Microsoftu ma być czymś zgoła innym - sprzętem dla profesjonalistów na wzór hybrydowego tabletu o...

Niektórzy z Was podczas naszych dywagacji na temat nowego Surface Phone wskazali na fakt braku zasadności wprowadzania na rynek kolejnego urządzenia obok serii Lumia. Jednak ten typ urządzenia w zamyśle Microsoftu ma być czymś zgoła innym - sprzętem dla profesjonalistów na wzór hybrydowego tabletu od Microsoftu. Surface Pro 3 osiągnął rynkowy sukces (na swoją miarę) i gigant chce obecnie powtórzyć to samo - jednak z telefonem komórkowym.

Telefonem - i to nie byle jakim

Na podstawie informacji zebranych przez WMPowerUser (blog powołuje się na źródła blisko związane z Microsoftem), prawdopodobna specyfikacja supersmartfonu Microsoftu ma być co najmniej świetna. Juggernaut Alpha (tak brzmi nazwa kodowa urządzenia) ma zostać oparty na procesorze SoFIA od Intela (Atom X3), zatem do sprzętu mobilnego Microsoftu wkroczy architektura x64. Atom x3 ma być w stanie utrzymać odpowiednią kulturę pracy bez stosowania aktywnego chłodzenia, a ponadto zapewnić odpowiednią wydajność.

Jak wiadomo z bloga WMPowerUser, na razie Surface Phone boryka się z nieprawidłowym działaniem aplikacji wykorzystujących Win32. Pewne jest natomiast to, że nowe urządzenie Microsoftu już jest obecne wewnątrz firmy i znajduje się w fazie intensywnych testów. Poznano nawet wstępną specyfikację urządzenia i to właśnie ona przykuwa największą uwagę.

Za wyświetlanie treści odpowiadać ma 5,5 -calowy ekran o rozdzielczości QHD (1440x2560) pikseli wykonany w technologii AMOLED. W dodatku, wyświetlacz ma zostać pokryty szkłem ochronnym Gorilla Glass w wersji 4. Wspomniany wyżej proces ma współpracować z minimum 3 GB pamięci RAM, natomiast droższe wersje urządzenia mają zostać doposażone w 1 dodatkowy gigabajt. Będzie to prawdopodobnie stanowić o wydajności urządzenia w trybie Continuum, wiadomo bowiem, że smartfon da radę otworzyć aplikacje oparte o Win32.

Oprócz tego smartfon ma zostać wyposażony w złącze USB typu C, a także funkcję bezprzewodowego ładowania. Użytkownik na dane otrzyma minimum 64 gigabajty pamięci na dane, jednak droższe wersje otrzymają aż 128 GB. Co więcej, telefon będzie obsługiwać karty microSD do 256 GB - absolutny kosmos. Surface Phone będzie absolutnym zaprzeczeniem trendu funkcjonującego obecnie na rynku urządzeń mobilnych - i dobrze.

To, co może przesądzić o sukcesie Surface Phone to fakt obsługi przez niego rysika. Osobiście domniemałem, że w takie akcesorium wyposażony zostanie większy wariant Lumii 940/950, jednak okazuje się, że ta funkcjonalność pojawi się w eksperckiej odsłonie supersmartfona Microsoftu. Przejęcie N-Trig zatem zaowocuje wytoczeniem dział przeciwko serii Note od Samsunga.

Data premiery urządzenia nie jest znana, natomiast różne źródła zgodnie podają, iż bardzo prawdopodobny jest start Surface Phone już na początku przyszłego roku. Zapowiada się zatem emocjonująca końcówka i obfitujące w niespodzianki pierwsze miesiące roku 2016. Cóż, czekamy!

Grafika: 1, 2

Grafika wprowadzająca nie przedstawia Surface Phone - jest to koncept designera

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu