Surface Duo - jedno z ciekawszych urządzeń Microsoftu na rynku ultramobilnym ma być napędzane jednym z nowych procesorów Intel Lakefield. Wiele mówi się o tym, że ta szczególna seria będzie grać pierwsze skrzypce w takich sprzętach jak dwuekranowe pecety, albo komputery wykorzystujące nawet elastyczne ekrany. Wszystko dzięki mobilności... samego procesora. Ale czy owa mobilność nie wiąże się z pewnymi kompromisami?
W serwisie UserBenchmark często pojawiają się urządzenia (wraz z procesorami), których jeszcze na próżno szukać na rynku. W najnowszym przypadku tego typu mamy do czynienia z nieznanym dotychczas sprzętem od Samsunga z procesorem Intel Core i5-L16G7. Czip ma być dostarczany wraz z Iris Plus Graphics - jak podaje specyfikacja na UserBenchmark. Ale czy rzeczywiście jest się z tego cieszyć? Trochę tak, trochę nie. Pierwszy benchmark pokazuje, że układ sprawdza się "poniżej oczekiwań", co nie jest rzecz jasna dobrą wiadomością. Ale poczekajmy - być może benchmark nie uzyskał jeszcze pełnych danych na temat układu i po prostu nie udało się przetestować wszystkiego.
Czytaj również: Surface Pro X - najładniejszy z komputerów Microsoftu
Co bardzo ciekawe, ten konkretny procesor zdaje się mieć jedynie 5 rdzeni, co oznacza, że nie będzie obsługiwał hyperthreadingu, co wydaje się być standardem w branży. Warto powiedzieć więcej: Intel najprawdopodobniej wykorzystał w tym układzie coś na wzór architektury big.LITTLE, która pozwala łączyć odpowiednią wydajność podzespołu (kiedy trzeba) z energooszczędnością. W architekturze ARM wykorzystuje się big.LITTLE, by w ramach jednego układu wykorzystywać rdzenie znacznie szybsze i te powolniejsze, jednak mniej łase na energię. Intel zastosował w procesorze Core i5-L16G7 jeden rdzeń Sunny Cove, a reszta to Tremonty. Ciekaw jestem, czy takie rozwiązanie rzeczywiście wpłynie bezpośrednio na dłuższy czas pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania. Oby tak - bo w sektorze ultramobilnych pecetów jest to szalenie istotny parametr.
Standardowy zegar procesora to 1,4 GHz, podczas gdy tryb Turbo to już 1,75 GHz. Trudno to odnieść do obecnie dostępnych na rynku procesorów tym bardziej, że wiadomo, iż mamy do czynienia ze szczególnymi podzespołami. W przypadku tej klasy urządzeń wydajność dalej będzie bardzo ważna, ale znacznie istotniejsze będzie to, jak długo potrafi konkretny sprzęt pracować i jakimi interfejsami łączności będzie się charakteryzował.
Czy Surface Duo będzie potężnym urządzeniem?
Nie, od "potężnych" zastosowań w dalszym ciągu będą standardowe Surface'y, a w szczególności Surface Pro oraz Laptop. Duo ma być ultramobilną opcją głównie dla osób, które będą w stanie wykorzystać obydwa ekrany (entuzjaści?). Byłoby jednak wstyd, gdyby te sprzęty były bardzo małe wydajne na tle konkurencji (a ceny spodziewamy się raczej sporej). Nie powinno być źle - szczególnie, że to procesor, który reprezentuje średnią półkę wśród układów Intela.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu