Android

SuperSU bezpowrotnie znika ze Sklepu Play. Nowy rozdział Androida?

Albert Lewandowski
41

SuperSU pozostawało przez długi czas najpopularniejszą aplikacją na zrootowane urządzenia, dostępną oficjalnie w Sklepie Play. Teraz jednak znika ona stamtąd bezpowrotnie.

SuperSU - koniec legendy

SuperSU jest doskonale znaną aplikacją każdej osobie, która przynajmniej raz w życiu zrootowała swój telefon. Ten program zresztą pozostawał i w zasadzie pozostaje jedną z najlepszych propozycji do zarządzania prawami roota. Nie bez powodu tak bardzo ją wszyscy doceniali.
Nic jednak nie trwa wiecznie. Nawet sama społeczność Androida delikatnie zaczęła odchodzić od poważniejszych ingerencji w swój sprzęt, co świadczy głównie o wyższej dojrzałości oprogramowania. Z tego też względu rotowanie smartfonów stopniowo wychodziło z mody, a dzisiaj za takim działaniem nie przemawia zbyt wiele korzyści. Nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że to dobra zabawa tylko dla zaawansowanych użytkowników.

Poważną wiadomością związaną z SuperSU było oddanie opieki nad tą usługą przez Chainfire, twórcę, do CCMT w 2015 roku. Współpracowali jeszcze nad tym kolejne dwa lata, ale przez ostatni rok pieczę nad SuperSU sprawowało już samo CCMT. Konta SuperSU na Twitterze i Google+ są nieaktywne od roku, na Facebooku nie pojawił się nowy post od marca, a oficjalne forum jest niedostępne. Uzupełnieniem tego pozostaje najnowsza wersja na APK Mirror, którą udostępniono w styczniu.

Root? Nie te czasy

Kolejnym krokiem jest zniknięcie SuperSU z oferty Sklepu Play. Tu jednak ta sprawa wygląda na automatyczne działanie przeprowadzone przez Google - Amerykanie usuwają wszystko, co nie obiecują spełniania założeń COPPA (dostosowanie pod wszystkie grupy użytkowników), jak i wykorzystują różne moduły analityczne bez odpowiednich polityk prywatności. Być może sama aplikacja nie była w zgodzie z jeszcze innymi regulacjami Google.

Co ciekawsze, w Sklepie Play dalej można nabyć SuperSU Pro, ale zobaczymy, jak długo będzie tam dostępne.

źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu