Ciekawostki technologiczne

"Możesz być kim chcesz" przestanie być utopią? Naukowcy stymulując mózg, zmieniają zachowanie

Marcin Hołowacz
"Możesz być kim chcesz" przestanie być utopią? Naukowcy stymulując mózg, zmieniają zachowanie
Reklama

Żeby stworzyć mysz „superżołnierza”, naukowcy zaczęli stymulować określony obszar jej mózgu. Naprawdę ciekawy eksperyment.

Zhou Tingting i jego eksperyment

Neurobiolog Zhou Tingting z Chinese Academy of Sciences w Szanghaju, wraz ze swoim zespołem zabrał się za przeprowadzanie tzw. „tube test”, co przetłumaczymy sobie na… test rurki. To zaskakująco proste, ale i skuteczne narzędzie, służące do pomiaru waleczności i nieustępliwości myszki – innymi słowy, pozwala sprawdzić kto przejawia zachowanie zwycięzcy.

Reklama

Test rurki polega na stworzeniu sytuacji, w której (dziwnym przypadkiem) dwie myszy znajdują się w tej samej rurce. Każda mysz chce wyjść, ale żeby do tego doszło, jedna musi iść przed siebie a druga musi się cofać. Cofanie jest równoznaczne z ustąpieniem swojemu rywalowi, więc po tym poznajemy mysz, która nigdy nie odniesie sukcesu w życiu (żartuję).

Myszy zwycięzcy

Zhou Tingting komentuje obserwacje będące wynikiem przeprowadzonego badania:

Mysz zwycięzca inicjuje znacznie więcej popchnięć, które w dodatku trwają dłużej od tych inicjowanych przez mysz przegrywającą pojedynek.

To co jest w tym wszystkim istotne, to fakt, że tu wcale nie chodzi o większa siłę fizyczną myszy zwycięzcy, lecz o bardziej agresywne zachowanie, o nieustępliwość. Naukowcy zauważyli również, że aktywność mózgu gryzoni zwycięzców, charakteryzuje się większą aktywnością neuronów z kory przedczołowej (ang. dorsomedial prefrontal cortex, dmPFC), która jest powiązana ze skłonnością do dominacji. Myszy, u których nie było przejawów zbyt wysokiej aktywności w tym regionie, zawsze przegrywały.

Tak jak wspomniałem na samym początku, naukowcy postanowili, że spróbują osiągnąć coś co my będziemy określać jako „Über Soldaten”, albo… może lepiej nie. No więc jak sprawić, żeby dotychczasowy przegrany stał się zwycięzcą? Co powiedział nam test rurki? Co możemy zrobić…

Zmiany w zachowaniu myszy

Oczywiście wszyscy doskonale wiemy, co lubią robić naukowcy – przeprowadzać eksperymenty, w których z jakiegoś powodu dochodzi do takiej czy innej stymulacji mózgu. Zhou Tingting i jego zespół zabrali się do pracy, w czym pomogła im optogenetyka:

Optogenetyka – technika stosowana w neurobiologii, polegająca na kontrolowaniu aktywności określonej grupy neuronów za pomocą światła. Wikipedia.

Badacze zaczęli stymulować interesujący ich region mózgu (dmPFC) u myszy, które przegrywały test rurki. Później doprowadzili do sytuacji, w której dotychczasowi przegrani mogli się zmierzyć z mistrzami testu ruski (pamiętajmy, że ci przegrani otrzymali odpowiednią stymulację kory przedczołowej). Jakie były tego efekty? Jakby się nad tym zastanowić, to niesamowite: myszy, które wcześniej ustępowały, cofały się, nie podejmowały szczególnej walki… teraz wygrywały niemal każdy pojedynek (i to nie z byle kim, bo z mistrzami testu rurki).

Reklama

Wyniki badań Zhou Tingting i jego zespołu dają do myślenia

Po pierwsze pokazuje to, że wygrywają nie tylko najsilniejsi fizycznie, ponieważ ogromne znaczenie ma samo nastawienie do walki. Po drugie, kiedy zaczniemy wszczepiać ludziom implanty do mózgu, które uczynią z nich „Über Soldaten”? Ciekawe czy w jakichś podziemnych laboratoriach w Chinach rozpoczęły się tego typu eksperymenty?

Polecam rzucić okiem na źródła, ponieważ jest tam filmik ukazujący test rurki.

Reklama

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama