Ciekawe strony

Stworzyłem swoją pierwszą infografikę

Grzegorz Ułan
Stworzyłem swoją pierwszą infografikę
6

Wydaje mi się, że popularność infografik w Internecie najlepsze czasy ma już za sobą, jednak jeszcze co jakiś czas powstają projekty, które podtrzymują tę formę przedstawiania przeróżnych danych. Pisaliśmy już serwisach, umożliwiających stworzenie CV, wizytówki czy infografiki z wizualizacją aktyw...


Wydaje mi się, że popularność infografik w Internecie najlepsze czasy ma już za sobą, jednak jeszcze co jakiś czas powstają projekty, które podtrzymują tę formę przedstawiania przeróżnych danych. Pisaliśmy już serwisach, umożliwiających stworzenie CV, wizytówki czy infografiki z wizualizacją aktywności na naszych stronach firmowych na Facebooku.

Jakiś czas temu trafiłem na serwis infogr.am, wtedy jedyną dostępną opcją w serwisie było tworzenie prostych diagramów na podstawie wprowadzanych przez użytkowników danych, do załączonego arkusza kalkulacyjnego.

Dziś dostałem emaila z informacją o dodaniu opcji generowania infografik z możliwością wstawienia do niej filmów z YouTube bądź Vimeo. Osobiście uważam, iż to już jakby kłóci się z ideą infografik, ale może ktoś z Was znajdzie zastosowanie video w tego typu wizualizacjach. W każdym razie samo tworzenie infografik działa sprawnie i jest niezwykle proste. Wystarczy odpowiedni zmysł graficzny, by móc stworzyć całkiem efektowne dzieła.

Sam nie będę się tu podkładał, niezbyt wychodzi mi tworzenie takich graficznych elementów. Postaram się jednak pokrótce przedstawić możliwości tego narzędzia.

A więc na początek wybieramy jeden z dostępnych szablonów, które to następnie możemy dowolnie edytować, zmieniać, poprawiać i dodawać swoje elementy.

Dane wprowadzamy w załączonym arkuszu. Domyślnie dodane są trzy kolory odpowiadające poszczególnym wynikom na wykresie, gdy potrzebujemy więcej danych, znajdziemy taką możliwość w zakładce "Design". Do naszej infografiki możemy dodawać kolejne elementy, takie jak inne wykresy, zdjęcia, video, cytaty, tytuły czy też dłuższe treści.

W przypadku, gdy zdecydujemy się jednak na dodanie wspomnianego video, wystarczy wkleić do niego link, film zostanie umiejscowiony w odpowiednim miejscu. Oczywiście dodawane elementy możemy dowolnie przesuwać i zamieniać w trybie edycji.

Gdy już nasza infografika jest gotowa na koniec jest jeszcze opcja zmiany szablonu, przy zachowaniu wprowadzanych wcześniej danych.

Teraz pozostaje już opublikowanie swojego dzieła i udostępnienie go w sieci. Polecam nawet w formie drobnej rozrywki popróbować swoich sił. Jak widać na załączonym obrazku samo proste narzędzie nie wystarczy, aby stworzyć infografikę z prawdziwego zdarzenia, na które czasami natrafiamy w sieci, ale jednak tworzone przez profesjonalnych grafików.

Jeśli macie ochotę, podzielcie się swoimi efektami w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu