Konsole

Strumieniowanie gier z PS4 na PC i Maka oraz inne nowości w nadchodzącej aktualizacji oprogramowania japońskiej konsoli.

PW
Paweł Winiarski
21

W listopadzie ubiegłego roku Shuhei Yoshida potwierdził, że Sony pracuje nad funkcją Remote Play przeznaczoną dla komputerów osobistych z systemami operacyjnymi Windows i OSX. Chodziło o oficjalny kod dla PS4, a nie fanowskie oprogramowanie, które w podobnym czasie pojawiło się w sieci. Tę oraz kilka innych funkcji znajdziemy w nadchodzącej aktualizacji konsoli z numerem 3.50.

Poza wspomnianym strumieniowaniem rozgrywki na PC i Maki (wcześniej funkcja była dostępna dla konsoli PlayStation Vita oraz telefonów i tabletów z serii Sony Xperia) aktualizacja z numerem 3.50 stawia przede wszystkim na rozbudowanie funkcji społecznościowych konsoli. Dostaniemy informacje o tym, że nasi znajomi są online. Na szczęście można ją również ustawić tylko w stosunku do konkretnych osób, doskonale pamiętam bowiem jak na Xboksie 360 popup potrafił wyskakiwać co chwila, szczególnie gdy któryś ze znajomych miał problemy z połączeniem.

Za czasów Gadu Gadu często korzystałem z funkcji ukrywania swojej obecności na łączach. Aktualizacja 3.50 również na to pozwoli, oferując tryb incognito. Nowe oprogramowanie wprowadzi ponadto ułatwienia w organizowaniu sesji ze znajomymi. Pozostali gracze będą mogli zapisywać się na wydarzenie i gdy te się rozpocznie, od razu wylądują w imprezie.

Usprawnień doczeka się też sama impreza, w której będziemy mogli wreszcie widzieć ogrywane aktualnie przez znajomych tytuły - a to powinno ułatwić wskakiwanie do ich gry. Użytkownicy PlayStation Plus otrzymają ponadto ułatwienia w temacie zarządzania swoim dyskiem w chmurze.

Doczekamy się też wreszcie wsparcia serwisu Dailymotion. Aktualizacja z numerem 3.50 pozwoli streamować rozgrywkę bezpośrednio z konsoli oraz da możliwość archiwizacji transmisji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych wspieranych serwisów.

Kiedy w okolicach premiery PlayStation 4 Sony pokazywało funkcje społecznościowe oprogramowania nowej konsoli, nie byłem do nich przekonany. W zupełności wystarczyły mi opcje dostępne na sprzętach wcześniejszej generacji i bałem się, że oprogramowanie Sony będzie chciało udawać konsolowego Faceboka. I niewiele się pomyliłem, działa to w dość podobny sposób, choć oczywiście nikt nie musi z większości funkcji korzystać. Ostatecznie okazało się jednak, że sam ich używam - lubię zajrzeć w co aktualnie grają znajomi, jakie trofea zdobyli, czytuję grupy, korzystam z funkcji dostępnych na imprezie, wysyłam filmy na YT i oglądam na PS4 transmisje z Twitcha. Zależność konsol obecnej generacji od sieci narzuca wręcz tego typu funkcje i fajnie, że Sony dba o ich rozwój.

Ja poproszę jeszcze znane chociażby z 3DS-a statystyki, dzięki którym mógłbym wiedzieć ile czasu gram i ile godzin spędzam przy konkretnym tytule. Nie wiem czy technicznie jest to wykonalne, ale mam nadzieję, że kiedyś doczekam się aktualizacji wprowadzającej taką funkcję.

Aktualizacja dostała nazwę Musashi i niestety nie jest jeszcze znana dokładna data jej premiery. Dziś ruszyła beta, choć nie ma wszystkich funkcji finalnego update'u.

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ps4playstation 4