Poradniki

Najlepsze miejsca w sieci, gdzie poprawicie swój angielski za darmo

Weronika Makuch
Najlepsze miejsca w sieci, gdzie poprawicie swój angielski za darmo
1

Nauka angielskiego w obecnych czasach jest niemal niezbędna. Jak uczyć się poza szkołą za darmo?

Rozmowy

Najlepiej uczymy się poprzez praktykę. Nie wystarczy poznać zasady gramatyki i wykuć słówka na pamięć. W trakcie rozmów najlepiej przyswajamy język, staje się dla nas naturalny. Niektórzy twierdzą, że najlepiej jest wyjechać z kraju do miejsca, gdzie będziemy zmuszeni porozumiewać się po angielsku i jakoś to pójdzie. Jak jednak poradzić sobie bez wychodzenia z domu? Wbrew pozorom bardzo łatwo. Rozmawiać można chociażby w grach online. Nieważne czy mamy do czynienia ze zwykłymi chatami czy tymi głosowymi, zawsze jest to jakaś forma przełamania się i drobnego początku. Jeśli jednak chcemy podejść do sprawy nieco poważniej, możemy rozejrzeć się za stronami stworzonymi właśnie do takich celów. Conversation Exchange pozwala znaleźć nam rozmówców zarówno online jak i w realu i to nie tylko ze znajomością angielskiego. Busuu funkcjonuje jako strona i aplikacja, która oferuje lekcje, ale też komentarze i poprawki od rodzimych użytkowników danego języka. Do szukania partnerów do rozmów dobrze nada się też GoSpeaky, HelloTalk, CoffeStrap czy LingoGlobe.

Czytanie

Oczywiście można zacząć od czytania książek. Strony takie jak BookBub czy Open Culture wskażą nam darmowe ebooki po angielsku, którymi możemy być zainteresowani. Jeśli jednak upieracie się przy stwierdzeniu, że na książki nie macie czasu lub to po prostu strata czasu, skupcie się na artykułach. W internecie znajdziecie przecież stronę na każdy temat, a szczególnie po angielsku. Możecie poszukać czegoś w tematyce własnego hobby. Nie trzeba wcale szukać daleko. Jeśli lubicie filmy, pamiętajcie  Empire, Variety czy Deadline. Dla fanów muzyki jest Billboard czy Rolling Stone i tak dalej, i tak dalej.

Oglądanie

O ile za serwisy VOD trzeba płacić, tak cały YouTube stoi przed nami otworem. A ma do zaoferowania naprawdę dużo. Znajdziecie tam chociażby filmy służące stricte do nauki języków. Z naszego podwórka mogę polecić chociażby Arlenę Witt. Nie trzeba jednak twardo stać przy lekcjach. Znów możecie sięgnąć po swoje hobby bądź po prostu przekuć przyzwyczajenia z polskiego YT na angielski. Dla tych, którzy oprócz nauki angielskiego chcą liznąć trochę informacji o świecie polecam chociażby Kurzgesagt, Vsauce czy TEDx Talks. Nowe słówka wchodzą nam do głowy właściwie same, bo rozumiemy je przez wzgląd na kontekst lub dodatkowo sprawdzamy, zmuszając naszą pamieć do wzmożonej uwagi.

Słuchanie

Piosenki są wyborem oczywistym, jednak nie zawsze najlepszym. Po prostu włączenie ulubionego wykonawcy na Spotify może nie wystarczyć, aby się czegoś dowiedzieć. Istnieją jednak ciekawe alternatywy. Voscreen to dobry wybór dla każdego, kto lubi krótkie treningi, bo ma problem z porządnym skupieniem się. Zadanie polega na wysłuchaniu krótkiego tekstu, a następnie wskazaniu opcji, która lepiej opisze, o czym była wypowiedź. Osłuchanie się jest bardzo istotne dla utrwalenia języka. Jeśli jednak upieracie się przy muzyce, sięgnijcie po LyricsTraning. To baza pełna znanych piosenek wraz z ich tekstami. Nasze zadanie nie polega jednak tylko na słuchaniu, ale uzupełnianiu tekstu ze słuchu. Koniec z uczeniem się błędnych wersów ukochanych utworów!

Gramatyka

Od gramatyki jednak nie uciekniemy. Czasami trzeba też pouczyć się "na poważnie". Na szczęście w sieci nie brakuje alternatyw dla drogich podręczników językowych. EnglishGrammar to przystępna pigułka wiedzy i treningów dla każdego. UsingEnglish spodoba się każdemu, kto szuka wielkiej liczby testów i quizów dotyczących języka, podonie zresztą jak EnglishClub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu