Seriale

Równie ważny, co "Czarnobyl" - "Strefa skażenia" to serial do obejrzenia właśnie teraz

Konrad Kozłowski
Równie ważny, co "Czarnobyl" - "Strefa skażenia" to serial do obejrzenia właśnie teraz
18

Nie było lepszego momentu na seans serialu "Strefa skażenia" o epidemii Eboli, niż właśnie teraz. Nie chodzi o sianie paniki, a uzmysłowienie i zobrazowanie skutków, jakie niesie za sobą lekceważenie pandemii.

"Strefa skażenia" to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach

Nie sądzę, by ktokolwiek w trakcie premiery serialu fabularnego od National Geographic w 2019 roku podejrzewał, że niedługo później przyjdzie nam wszystkim zmierzyć się z tak trudną sytuacją. "Strefa skażenia" to 6 odcinkowa seria opowiadająca o walce Instytutu Badań Chorób Zakaźnych Amerykańskich Sił Zbrojnych z Ebolą, gdy ta dotarła na amerykańską ziemię. Na przestrzeni tych epizodów śledzimy akcję jednocześnie w dwóch okresach - aktualnym, gdy wirus dotarł do Stanów Zjednoczonych oraz kilkanaście lat wcześniej, gdy pojawił się w Afryce - dzięki czemu mamy szansę zobaczyć, jak wcześniejsze doświadczenia wpływają na późniejsze, zaplanowane i przemyślane działania.

Polecamy: To był rewelacyjny miesiąc dla VOD w Polsce – wcześniejsze premiery, spore wzrosty

Obsada serialu i fabuła

Nie wszystko oczywiście da się przewidzieć, ale kilka pierwszych odcinków, a przede wszystkim premierowe dwa, pokazują jak dużo zależy od pojedynczych osób. Te jednostki, niezależnie od tego, czy są doświadczonymi naukowcami czy zwykłymi obywatelami, powinny tak samo poważnie traktować zagrożenie i postępować zgodnie z procedurami oraz rozsądkiem. Skutki odwrotnych działań mogą być opłakane, o czym dość szybko można się przekonać obserwując decyzje podejmowane przez kolegów po fachu głównej bohaterki serialu Nancy Jaax (Julianna Margulies znana z roli w "Żonie idealnej"). dr Peter Jahrling (Topher Grace) i Ben Gellis (Paul James) po kontakcie z wirusem zatajają ten fakt, próbują samodzielnie diagnozować się i kontrolować sytuację.

Zobacz też: Apple udostępnia część swoich seriali Apple TV+ za darmo, również w Polsce

To doprowadza do zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, a tego można było uniknąć, lecz obydwaj panowie po prostu obawiają się kwarantanny (swojej i osób, z którymi mieli styczność), a także narażenia własnej reputacji. Działaniom Nancy Jaax, która jest przekonana, że sytuacja jest krytyczna, nie sprzyjają też jej przełożeni oraz inni współpracownicy, który po prostu boją się o swoje stanowiska i przyszłość zawodową, zamiast myśleć o zdrowiu i życiu wszystkich dookoła. Do myślenia dają też sceny mające pokazać sytuację w latach 80., gdy wirus Ebola pojawił się w Afryce - brak elementarnej wiedzy po stronie lokalnych przywódców, policji czy wojska, a także mieszkańców, w jaki sposób powinni byli zareagować na niebezpieczeństwo, spowodował ogromne straty w ludziach.

Serial "Strefa skażenia" powinno się zobaczyć właśnie teraz

Pod względem realizacyjnym "Strefa skażenia" nie wypada może tak groźnie i przekonująco, jak "Czarnobyl" od HBO, w którym udało się zbudować niepowtarzalną atmosferę, ale w obecnych okolicznościach działa na wyobraźnię w jeszcze większym stopniu , bo takiego rodzaju niebezpieczeństwo wydaje się czaić tuż za rogiem. Myślę, że obejrzenie "Strefy skażenia" właśnie w takiej sytuacji mogłoby pobudzić naszą czujność i dać do myślenia. Do poziomu aktorstwa nie mogę się przyczepić, podobnie jak do efektów specjalnych, których zbyt wiele nie ma, ale bywają niezbędne. Całość prezentuje się naprawdę dobrze, a bazą serii była książka "Strefa skażenia. Przerażająca prawda o Eboli" Richarda Prestona.

Czytaj też: 17 filmów Marvela na HBO GO – nie jestem fanem, ale i tak się skuszę

W ostatnich tygodniach zauważyłem, że zdarza mi się negatywnie reagowanie na działania postaci w innych, zwykłych serialach, gdy zbliżają się do siebie, podają dłoń czy przytulają na powitanie - tak bardzo aktualne okoliczności stały się moją/naszą codziennością, że zachowanie uznawane do niedawna za zwykłe i uprzejme, teraz traktuję jako nieodpowiedzialne. Po seansie "Strefy skażenia" nikt nie powinien powiedzieć, że większość środków bezpieczeństwa jest jakąkolwiek przesadą. To właśnie brak właściwej pierwszej reakcji, wstrzemięźliwości, rozsądku i przestrzegania zaleceń skutkuje tym, co najgorsze.

"Strefa skażenia" jest emitowana na National Geographic oraz FOX. Okresowo pojawia się w ofertach VOD operatorów telewizyjnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu