Świat

Ostatniej nocy zmarł Douglas Engelbart, twórca myszki komputerowej i interfejsu graficznego

Jan Rybczyński
Ostatniej nocy zmarł Douglas Engelbart, twórca myszki komputerowej i interfejsu graficznego
10

W świecie komputerów nie jest łatwo wymyślić coś nowego, co przetrwa lata. Technologia rozwija się tak szybko, że to co niedawno umożliwiały najpotężniejsze komputery stacjonarne, dziś możliwe jest w telefonie. Ostatniej nocy zmarł Douglas Engelbart w wieku 88 lat, człowiek którego wynalazki i pomys...

W świecie komputerów nie jest łatwo wymyślić coś nowego, co przetrwa lata. Technologia rozwija się tak szybko, że to co niedawno umożliwiały najpotężniejsze komputery stacjonarne, dziś możliwe jest w telefonie. Ostatniej nocy zmarł Douglas Engelbart w wieku 88 lat, człowiek którego wynalazki i pomysły przetrwały 50 lat i używamy ich do dziś, wciąż uważając je za jedne z doskonalszych jakie powstały. Można bez przesady powiedzieć, że Engelbartowi zawdzięczamy wygląd dzisiejszych komputerów.

Douglas Engelbart w 1963 roku skonstruował pierwszy prototyp myszy komputerowej. Pięć lat później powstał ulepszony prototyp z trzema przyciskami, który można obejrzeć na 90 minutowej prezentacji z 1968. Engelbart tak bardzo wyprzedzał myśl technologiczną swoich czasów, że patent na mysz, który otrzymał w 1970 roku, zdążył wygasnąć w 1987 roku, jeszcze zanim mysz zdążyła zrewolucjonizować sposób obsługi komputerów. Z resztą w tamtych czasach Stanford Research Institute, w którym pracował Douglas, nie zdawał sobie sprawę jakiej wagi jest to wynalazek. Najlepszym przykładem jest sprzedanie licencji na mysz firmie Apple za zaledwie 40 000 dolarów. Skoro dzisiaj takie startupy jak Instagram czy Waze potrafią przekroczyć miliard dolarów, łatwo domyślić się za ile dzisiaj można by sprzedać patent na wykorzystanie myszy.

Na myszy dokonania Engelbart się bynajmniej nie kończą. Jego badania doprowadziły do powstania Hipertekstu, który był kluczowy do powstania stron internetowych. Douglas pracował również nad interfejsem graficznym, który był naturalnym następstwem dla powstania myszy i zaprojektował interfejs bazujący na oknach. Miedzy Stanford Research Institute a University of California Los Angeles nawiązano pierwsze stałe połączenia ARPANET, prekursora internetu. Nie ma wątpliwości, że skala wpływu wywartego przez Engelbarta na wygląd dzisiejszych komputerów jest ogromna i ciężka do dokładnego oszacowania.

If ease of use was the only requirement, we would all be riding tricycles. - Douglas Engelbart

Niestety w latach późniejszych Xerox PARC przejął większość najbardziej utalentowanych badaczy z zespołu Douglasa, a on sam popadł w zapomnienie. Jego przełomowe wynalazki, które przetrwały próbę czasu i do dziś sprawdzają się świetnie, nie mając praktycznie konkurencji, nie przyniosły mu ani sławy ani pieniędzy. Z tytułu złożonych przeszło 12 patentów nigdy nie otrzymał żadnych tantiem. Na ironie zakrawa fakt, że biuro Engelbarta znajduje się zaledwie kilka przecznic od głównej siedziby Apple w Cupertino, która to firma zrobiła miliardy na na wykorzystaniu interfejsu graficznego czy myszy właśnie.

Warto chociaż teraz zatrzymać się w biegu na chwilę refleksji jak niesamowitym wizjonerem był Douglas Engelbart i ile mu faktycznie zawdzięczamy, pomimo tego, że nie przekuł swoich wynalazków w wielki biznes.

Artykuł powstał na bazie wpisów w serwisie Gigaom, wpisów w polskiej i angielskiej Wikipedi. Zainteresowanych fascynującą postacią Douglasa Engelbarta odsyłam do tych źródeł po więcej informacji. Naprawdę warto o nim poczytać. Zdjęcia pochodzą ze wspomnianych wpisów na Wikipedii oraz z serwisu Kotaku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetinterfejsmyszkamyszki