Felietony

Steam trafi najpierw na Ubuntu. Pierwszą grą przeniesioną na Linuksa będzie Left 4 Dead 2

Jan Rybczyński
Steam trafi najpierw na Ubuntu. Pierwszą grą przeniesioną na Linuksa będzie Left 4 Dead 2
14

Valve właśnie uruchomił bloga, na którym znajdziemy wszelkie informacje dotyczące pracy nad produktami i tytułami dostępnymi na Linuksa. Z pierwszego posta dowiadujemy się, że Steam najpierw trafi na Ubuntu 12.04, a pierwszą grą przeniesioną na nową platformę będzie Left 4 Dead 2. Według Valve prace...

Valve właśnie uruchomił bloga, na którym znajdziemy wszelkie informacje dotyczące pracy nad produktami i tytułami dostępnymi na Linuksa. Z pierwszego posta dowiadujemy się, że Steam najpierw trafi na Ubuntu 12.04, a pierwszą grą przeniesioną na nową platformę będzie Left 4 Dead 2. Według Valve prace są już w zaawansowanym stadium i niedługo powinna rozpocząć się zamknięta beta platformy i gry. Użytkownicy systemu spod znaku pingwina zdecydowanie mają się z czego cieszyć. A co z innymi dystrybucjami?

Valve tłumaczy, że zdecydowali na początek ograniczyć się do jednej dystrybucji, żeby przyspieszyć rozwój i ograniczyć ilość koniecznego testowania. Nie oznacza to jednak, że Steam nie trafi na inne dystrybucje, jednak nastąpi to w drugiej kolejności i będzie zależało od popularności i przyjęcia Steam przez użytkowników Ubuntu.

Cele jakie postawił sobie Valve są następujące: klient Steam na Linuksie musi oferować te same możliwości, co na Windows, gra Left 4 Dead 2 powinna być zoptymalizowana pod kątem działania na OpenGL, a ilość klatek na sekundę powinna być zbliżona do gry uruchomionej na systemie Microsoftu. W przyszłości planowane jest przeniesienie kolejnych tytułów Valve na Linuksa. Jak wspominałem we wczorajszym artykule, po przeniesieniu pierwszej gry na silniku Source, pojawienie się kolejnych tytułów to tylko kwestia czasu, bo większość pracy została już wykonana.

Valve informuje również, że Steam już działa na Ubuntu i oferuje większość najważniejszych funkcji, a aktualnie pracują nad dodaniu kilku mniej istotnych drobiazgów, tak aby działanie i wygląd klienta pomiędzy platformami był spójny. Podobnie jest z L4D2, gra działa na Linuksie, trwają prace nad optymalizacją, żeby płynność rozgrywki nie różniła się od wersji na Windows.

Jeśli jesteście zainteresowani śledzeniem informacji na temat prac Valve związanych z Linuksem, zachęcam do odwiedzenia tego bloga.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu