Gry

Steam Play pozwala zagrać w ponad 2500 gier na Linuxie

Piotr Kurek
Steam Play pozwala zagrać w ponad 2500 gier na Linuxie
29

Posiadacze komputerów z systemem Linux nie muszą już narzekać na brak gier. Steam postanowił otworzyć się na tę część graczy i udostępnił nowe narzędzia do wygodnej gry w tytuły udostępnione w bibliotece platformy Valve. Społeczność sprawdza jak te pozycje działają na różnych sprzętach.

Steam w swojej bibliotece oferuje możliwość grania na trzech platformach: Windows, Mac i Linux. To właśnie dwa ostatnie systemy mają największe problemy z kompatybilnością gier, a spora ich część nie uruchomi się w ogóle — największe hity zarezerowane są zazwyczaj wyłącznie dla posiadaczy komputerów z Windowsem. W sierpniu sytuacja się zmieniła — przynajmniej w przypadku osób korzystających z Linuxa i Steam Play.

Zobacz też: Steam próbuje zrobić własny serwis à la Twitch? A ja się pytam – po co?

Udostępniony w te wakacje nowy klient Steam dla systemu Linux zaprezentował nowe rozwiązania w Steam Play, który pozwala na jednokrotny zakup gry i granie w nią na dowolnej platformie. Pracownicy Valve przygotowali specjalny zestaw narzędzi Proton, składający się z API Vulkan oraz zmodyfikowanego Wine służącego do uruchamiania aplikacji z systemu Windows na innych platformach. Dzięki zastosowaniu Protona, w usłudze Steam Play pojawiły się nowe gry, które przeszły wewnętrzne testy kompatybilności. Lista ta nie zbyt długa, ale znajdują się na niej takie tytuły jak Tekken 7, NieR: Automata, czy PAYDAY: The Heist, które wcześniej na Linuxie były niegrywalne.

Zobacz też: Ponad 60 mln podłączonych kontrolerów do gier na Steamie. A które cieszą się największą popularnością?

W ustawieniach Steam, w zakładce Steam Play jest dostępna opcja pozwalająca na włączenie narzędzia dla wszystkich pozycji z biblioteki. To pozwoli na zainstalowanie każdej dostępnej na platformie gry i spróbowanie jej uruchomić. Do tego rozwiązania należy jednak podchodzić ostrożnie — problemy z kompatybilnościami poszczególnych tytułów mogą różnić się w zależności od konfiguracji komputera i zainstalowanego systemu Linux. Mówiąc krótko — niektóre z gier mogą nie działać jak powinny. Z pomocą przychodzi społeczność ze strony protonDB, która sprawdza i weryfikuje gry pod kontem działania na tym systemie. W chwili obecnej w bazie znajduje się ponad 2600 pozycji działających na Steam Play, na Linuxa. Na stronie znajdują się także informacje o konfiguracjach sprzętu, błędach i rozwiązaniach problemów sprawdzanych gier.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu