Polskie Fibaro ma coraz więcej do zaoferowania. Firma rozszerza swoje portfolio o nowe produkty, wśród których najbardziej imponującym jest Smart Implant potrafiący przekształcić dowolny analogowy, stary sprzęt w element inteligentnego domu.
Fibaro nie zwalnia. Dosłownie kilka tygodni temu polska firma ogłosiła wejście na rynek japoński, gdzie moda na smart home (i innowacje w ogóle) jest znacznie silniejsza niż w innych krajach. Jednocześnie inżynierowie Fibaro stale pracują nad nowymi produktami, które mają rozszerzyć i tak już pokaźne portfolio produktów firmy.
Smart Implant był zapowiadany już jakiś czas temu. Dopiero teraz jednak zdecydowano się go zaprezentować. Na pierwszy rzut oka nie wygląda imponująco. O wiele ciekawiej prezentują się jego możliwości. Otóż, podłączając go do dowolnego starego urządzenia, jak gramofon, magnetowid, piec czy nawet brama garażowa, rozszerzamy swój smart home o kolejny element. Taki piec może współpracować wówczas z czujnikami temperatury w domu (oraz poza nim) i włączać/wyłączać się w zależności od panujących warunków. Bramę możemy skonfigurować natomiast w oparciu o naszą lokalizację i nakazać jej automatyczne otwieranie za każdym razem, gdy wracamy do domu. Scenariuszy jest całe mnóstwo.
Oczywiście Smart Implant wymaga nieco majsterkowania. Musimy bowiem rozebrać nasze stare urządzenie, a następnie podłączyć kabelki w odpowiednie miejsca (np. do przycisków, aby je obsługiwać zdalnie). To zdecydowanie nie będzie proste. Niemniej nasze wysiłku zostaną sowicie wynagrodzone. Co ciekawe, do jednego urządzenia możemy podłączyć nawet kilka implantów.
Ale to nie wszystko. Do oferty Fibaro wchodzą również cztery inne urządzenia. Oto one:
- Syrena - Teoretycznie to prosta syrena alarmowa podłączana do naszej platformy smart home. W praktyce wyposażono ją w szereg zabezpieczeń. Użytkownik jest informowany o praktycznie wszystkim: zerwaniu syreny, otwarciu, próbie wygłuszenia itp. Co więcej urządzenie posiada również zapasowe zasilanie (baterie), w razie odcięcia prądu przez włamywaczy. Wszystko to dopełniają wbudowane diody RGB oraz... przycisk - syrena może bowiem na co dzień pełnić rolę dzwonka do drzwi.
- Heat Controller (HomeKit) - to zmodyfikowana pod HomeKit wersja obecnej w ofercie już od dłuższego czasu głowicy termostatycznej podłączanej do kaloryferów w celu inteligentnego sterowania ogrzewaniem.
- Roller Shutter 3 - Rozwiązanie współpracujące z roletami, garażami, zasłonami itp. Pozwala nam w prosty sposób sterować np. nasłonecznieniem pomieszczeń lub całkowicie zautomatyzować ten proces w oparciu o np. panujące na zewnątrz warunki lub naszą obecność w domu. Sterownik montujemy bezpośrednio przy silniku, co pozwala nam zmodyfikować w ten sposób właściwie każde analogowe rozwiązanie "na pilot".
- RGBW Set - Są to taśmy LED, które mogą świecić jednym z 16 mln kolorów. Możemy dzięki nim budować niepowtarzalny nastrój w pomieszczeniach lub wykorzystywać do powiadamiania nas o wybranych zdarzeniach. Taśma może np. zmieniać kolor na czerwony w sytuacji, gdy poziom stężenia CO w pomieszczeniu (monitorowany przez osobny czujnik) wzrośnie do niebezpiecznego poziomu.
Fibaro mocno inwestuje też w infrastrukturę dla serwisantów oraz instalatorów. W związku z tym powstała specjalna aplikacja im dedykowana. Dzięki niej współpracujący z Fibaro eksperci będą mogli zdalnie dokonywać konfiguracji urządzeń w domu klienta, a także dokonywać szybkiej diagnozy potencjalnych usterek - na bazie dostępnych danych sami zdecydują, czy konieczna jest ich wizyta czy wystarczy problem rozwiązać zdalnie.
Fibaro to polska wizytówka w segmencie smart home. Firma w kreatywny i pomysłowy sposób podchodzi do segmentu, w której oferuje swoje produkty. Miałem okazję przekonać się o tym na własnej skórze - jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie zajrzyjcie do mojej recenzji Fibaro Smart Home.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu