Stare smartfony wciąż potrafią oferować całkiem niezłą specyfikację i zdecydowanie nie ma sensu ich wyrzucać. Warto zastanowić się nad tym, jak można praktycznie wykorzystać leżące na półkach urządzenia.
W sumie na początku można już wspomnieć, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Smartfony to niezwykle wszechstronne sprzęty, którym trudno najczęściej zarzucić brak funkcji. W zasadzie zastąpiły nam one wiele innych produktów, zatem stare smartfony mogą zyskać nowe życie w zupełnie innej, czasem zaskakującej formie.
Sporo zależy też od samego systemu operacyjnego. W zasadzie najbardziej elastyczne modele to te z Androidem, które można dowolnie modyfikować i wgrywać im zupełnie inne oprogramowanie, o ile społeczność o to zadbała. Mimo tego ograniczenia liczba potencjalnych zastosowań robi wrażenie w przypadku obozu Google. Nie przedłużając dalej, przejdźmy zatem do zestawienia rzeczy, jakie możecie zrobić ze swoimi poprzednimi telefonami.
Podręczne wsparcie
Nie zawsze gładziki w laptopach są wygodne, myszka od komputera odpowiednio blisko, a do tego zdarza się, że może nam wręcz brakować potrzebnych przycisków pod ręką. Tu z pomocą mogą przyjść aplikacje, m.in. Unified Remote, które pozwalają telefon zamienić w, np. gładzik. Moim zdaniem to bardzo praktyczne i może się przydać nawet w podróży z dala od domu. Starszy telefon może również posłuży w roli narzędzia do podłączenia się do zdalnego pulpitu na naszym komputerze i ciekawym, darmowym rozwiązaniem jest Chrome Remote Desktop.
Gdyby tego było mało, starsze smartfony świetnie posłużą również jako pilot do sprzętu RTV. Tu jednak warunkiem koniecznym jest albo posiadanie diody podczerwieni, albo też możliwość połączenia się ze sterowanym sprzętem za pomocą sieci WiFi. Tu w sklepach z aplikacjami znajdziemy sporo odpowiednich programów.
Moc dla przyszłości
Zawsze chcieliście przyczynić się do postępu nauki? Teraz macie wyjątkową okazję, aby spełnić to marzenie i wykorzystać do tego wszystkiego jeszcze swój stary smartfon.
Naukowcy postanowili stworzyć dedykowane aplikacje pod możliwość udostępnienia mocy obliczeniowej telefonu na rzecz badań. Jako przykład można wskazać DreamLab, tworzone we współpracy Vodafone z Instytutem Badań Medycznych Garvan, które opracowują razem zależności między zachorowaniem na raka, a DNA osób. Oprócz tego można wspomnieć o HTC Power To Give. W ramach tego rozwiązania możemy wesprzeć BOINC (Otwarta Infrastruktura Obliczeń Sieciowych Uniwersytetu w Berkeley), które to jest używane do badań z wielu dziedzin, m.in. fizyki, biomedycyn czy astronomii. Ciekawe jest również MyShake, analizujące dane z sensorów i ustalające na ich podstawie potencjalne zagrożenie trzęsieniem ziemi.
Strażnik bezpieczeństwa
Stare smartfony są oczywiście wyposażone w aparaty, które wciąż oferują akceptowalną jakość i spokojnie sprawdzą się do nagrywania filmów. W tym miejscu na myśl od razu nasuwa się kilka zastosowań. Pierwsze z nich to elektroniczna niania. Instalujemy na telefonie stosowną aplikację, łączymy się z naszym obecnym urządzeniem i możemy monitorować, czy wszystko w porządku u naszej pociechy. Warto jednak dodać, że najczęściej są to płatne programy.
Do tego dochodzi temat monitoringu w domu. Tu również starsze smartfony spokojnie się sprawdzą, ponieważ raczej niewiele osób będzie wymagało tu niezwykle wysokiej rozdzielczości. Na koniec zostaje użycie telefonu w formie kamerki samochodowej.
Drogowy asystent
Starsze smartfony mogą poszczycić się wyposażeniem w GPS czy 3G. To czyni z nich świetnych kandydatów na samochodowe nawigacje, tym bardziej że liczba dedykowanych aplikacji z mapami zadowoli każdego. Do tego uchwyt oraz ładowarka samochodowa i już mamy gotowy zestaw.
Oprócz tego stare smartfony sprawdzą się jako element nowoczesności w połączeniu ze starymi systemami inforozrywki. Podłączamy się nawet do dowolnego transmitera z Bluetooth i już zyskujemy o wiele większe możliwości w naszym pojeździe.
Przeczytaj również: Jakie gadżety do samochodu wybrać?
Domowa pomoc
Teraz mniej codzienne zastosowania, czyli wykorzystanie starego smartfona w formie asystenta głosowego. Siri czy Asystent Google sprawdzają się naprawdę dobrze i łącząc nieużywany już przez nikogo sprzęt z głośnikami, możemy zyskać naprawdę ciekawy duet. Domowy Google Home czy Amazon Echo.
Stare smartfony sprawdzą się świetnie się w roli systemów do wideokonferencji. Moim zdaniem jednak warto rozważyć użycie telefonu w formie archiwum na najbardziej podręczne dane, które będą z jego poziomu udostępniane. Owszem, dysk jest bardziej praktyczny, ale z pewnością to praktyczny sposób na wykorzystanie starszego urządzenia.
Stare smartony - a Wy do czego ich używacie?
Na koniec zostało tylko pytanie: co Wy robicie ze starymi smartfonami? Zostawiacie je, sprzedajecie, wyrzucacie? Jestem ciekaw Waszych odpowiedzi.
Zapraszam do udziału w ankiecie, poświęconej starszym smartfonom.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu