Polska

Stanowski zebrał 1 mln złotych w nieco ponad godzinę. Miał szczytny cel

Kamil Pieczonka
Stanowski zebrał 1 mln złotych w nieco ponad godzinę. Miał szczytny cel
1

Kanał Zero przekroczył niedawno pierwszy milion subskrybentów i z tej okazji Krzysztof Stanowski zaprosił wszystkich w piątek na uroczystą imprezę. Jednak zamiast zabawy zafundował chwytający za serce wywiad na żywo w czasie, którego zebrano ponad 1,3 mln złotych na szczytny cel.

Stanowski nabrał swoich widzów

Krzysztof Stanowski, założyciel Kanału Zero, miał wczoraj świętować ze swoimi widzami pierwszy milion subskrybentów na YouTube i zapowiadał wizytę zacnego gościa. Wszyscy spodziewali się hucznego świętowania ważnego kroku w rozwoju kanału na platformie Google, a Stanowski ponownie wszystkich zaskoczył i zorganizował... zbiórkę. Nie byle jaką zbiórkę, bo gościem programu był Bartłomiej Marszałek, motorowodniak, który ściga się w wodnej Formule 1, a który przybliżył widzom historię swojej córki Malwiny. Malwinka ma niespełna 2 lata i choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną - zespół Retta. Jak możemy przeczytać na stronie zbiórki:

Zespół Retta sprawia, że dziewczynki stają się “żywymi lalkami”. Niektórzy zwą je “milczące anioły”. Nie chodzą i nie mówią, nie nawiązują kontaktu, to tylko mniejsze z problemów. Do tego dochodzi bardzo osłabiony układ immunologiczny. Problemy z oddychaniem, ze wszystkimi organami po kolei, dochodzi niszcząca padaczka, stan zapalny mózgu… Straszny los dla niewinnego dziecka!

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że zespół Retta można leczyć. W pierwszych latach życia trzeba dziecku podawać specjalne lekarstwo w formie syropu, a po 4. roku życia już niedługo będzie można skorzystać z terapii genowej, która jednym zastrzykiem powinna pozwolić na praktyczne wyleczenie i prowadzenie normalnego życia. Niestety terapia nie jest ani dostępna w Polsce, ani refundowana. Jak dowiedzieliśmy się z wywiadu, Pan Bartłomiej co miesiąc lata do Stanów Zjednoczonych bo lekarstwo, które musi być transportowane w warunkach chłodniczych. Miesięczny koszt kuracji to ponad 40 tys. USD, czyli niemal 200 tys. złotych. Malwinka musi przyjmować lek przynajmniej do 4. roku życia, a koszt ewentualnej terapii genowej to... 3 mln USD. Jak łatwo policzyć na jej wyleczenie potrzeba około 17 mln złotych.

Rekordowa zbiórka - 1 mln zł w 80 minut

Pan Bartłomiej nie miał innego wyjścia jak poprosić o pomoc obcych ludzi. Na platformie Siepomaga założona została zbiórka na leczenie Malwinki, obecnie z celem na poziomie 7 mln złotych. Krzysztof Stanowski w ramach wczorajszego wydarzenia założył własną skarbonkę, do której mogli wpłacać widzowie Kanału Zero. Biorąc pod uwagę, że wydarzenie zorganizowano w piątkowy wieczór, kiedy większość z nas marzy tylko o odpoczynku, efekty zbiórki przeszły wszelkie oczekiwania. Dokładnie po 80 minutach od startu programu zebrano pierwszy milion złotych, a pod koniec licznik wskazywał już 1,3 mln zł. Dzisiaj kwota ta przekracza już 1,6 mln złotych i cały czas rośnie.

Cały program, którego obejrzenie serdecznie polecam, pełny był prawdziwych i wyjątkowych emocji. Krzysztof Stanowski z Bartłomiejem Marszałkiem podzielili się wieloma ciekawymi przemyśleniami, z którymi warto się zapoznać. Była to również okazja aby wygrać przejazd motorówką Formuły 1 w po zalewie Zegrzyńskim w ramach dedykowanego wydarzenia. Biorąc pod uwagę, że do zebrania jest jeszcze ogromna kwota, o Malwince usłyszymy pewnie jeszcze nie raz. Antyweb.pl również wspomógł zbiórkę i tak jak było to powiedziane na "antenie", zapraszamy wszystkie firmy, które wpłaciły ponad 10 tys. złotych do pochwalenia się swoją działalnością na naszych łamach. Czekamy na wasz kontakt pod adresem biuro@antyweb.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu