Microsoft

Stało się - tani 8-calowy tablet z Windows 8 od Acera już jest!

Konrad Kozłowski
Stało się - tani 8-calowy tablet z Windows 8 od Acera już jest!
20

Zapowiedzi i plotki okazały się prawdziwe - Windows 8 wkracza na mniejsze urządzenia, a pierwszym z nich jest tablet Acer Iconia W3. Materiały z jakich został wykonany oraz cena wyraźnie wskazują na budżetowość tego tabletu, lecz właśnie te cechy mogą okazać się jego głównymi atutami. Nowy Acer p...

Zapowiedzi i plotki okazały się prawdziwe - Windows 8 wkracza na mniejsze urządzenia, a pierwszym z nich jest tablet Acer Iconia W3. Materiały z jakich został wykonany oraz cena wyraźnie wskazują na budżetowość tego tabletu, lecz właśnie te cechy mogą okazać się jego głównymi atutami.

Nowy Acer posiada ekran o przekątnej 8.1 cala z rozdzielczoscią 1280 na 800 pikseli. Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy procesor Intel Atom o taktowaniu 1.8GHz oraz 2 gigabajty pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika są także złącza micro HDMI, USB 3.0 i Thunderbolt, zaś bezprzewodowo połączymy się za pomocą Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Urządzenie waży około pół kilograma, lecz nie jest zbyt smukłe jak na tablet. Dostępne będą dwie wersje: 32 i 64 gigabajtowe, lecz nie należy zapominać o slocie kart pamięci, który może posłużyć do rozszerzenia pamięci urządzenia o kolejne 32 gigabajty.

Co ważne, na pokładzie znajduje się pełna wersja systemu Windows 8 wraz z pakietem Office, w którego Acer postanowił wyposażyć swoje urządzenie. Według relacji dziennikarzy mających już za sobą kilka chwil z tym tabletem, Acerowi udało się osiągnąć wiele kompromisów - pomimo niewygórowanej specyfikacji system nie traci na prędkości działania, ani płynności animacji nawet przy kilku otwartych aplikacjach. Użycie takich, a nie innych materiałów - głównie plastiku - ma swoje odzwierciedlenie zarówno w cenie, jak i jakości wykonania, co było wielokrotnie podkreślane. Po wzięciu Iconia W3 do rąk najwyraźniej od pierwszej chwili czuć jest z jaką precyzją (lub jej brakiem) wykonano tablet. Czy to źle? Myślę, że Acer podjął właściwą decyzję przygotowując niewielkie, lekkie i mobilne urządzenie o sporych możliwościach (dzięki "ósemce"), ujmując tabletowi na wyglądzie i jakości materiałów.

Słowo mobilne, użyte powyżej, może być jednak dla wielu osób nazbyt optymistyczne. Wraz z tabletem Acer zaprezentował pełną klawiaturę fizyczną, będącą stacją dokującą dla Iconii W3. Problem w tym, że klawiatura jest... większa, i to znacznie, od samego tabletu i przypomina rozmiarami tą z 13-calowych laptopów. W efekcie, niemożliwe jest złożenie urządzenia niczym większosci hybryd - Acer proponuje nam umieszczenie tabletu na odwrocie klawiatury i w ten sposób ma ten zestaw towarzyszyć nam w podróży. Nie chciałbym na wyrost przekreślać mobilnych apsiracji tego zestawu, dlatego z własną opnią wstrzymam się do momentu, gdy uda mi się samemu taki patent przetestować.

A teraz chyba najważniejsze, czyli cena - Acer postanowił wycenić swoją nowość na 329 euro (wersja 32GB, 379 euro przy wersji 64GB), więc po szybkich kalkulacjach wychodzi nam niewiele ponad 1400 złotych. Oczywiście w momencie pojawienia się na rynku, szczególnie polskim, musimy spodziewać się ceny nieco wyższej niż wspomniana, nie mniej jednak takie urządzenie (na papierze) wydaje mi się ciekawą propozycją - jak tego typu urządzenia przyjmą się na rynku?

Aktualizacja: Acer zapowiada czas pracy na baterii tego malucha sięgający 8 godzin.

Źródło: Engadget. Zdjęcia: Laptopmag, Acer, The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu