Microsoft

Microsoft oficjalnie potwierdza większość nowości w Windows 8.1

Konrad Kozłowski
Microsoft oficjalnie potwierdza większość nowości w Windows 8.1
37

Windows 8.1 to bardzo ważny produkt dla Microsoftu. Będzie to pierwsza tego typu aktualizacja systemu Windows 8, lecz z całą pewnością nie ostatnia. Warto więc prześledzić zapowiedziane i potwierdzone przez Microsoft zmiany, które w okolicach wakacji mają zawitać do systemu. Jest na co czekać! Ba...

Windows 8.1 to bardzo ważny produkt dla Microsoftu. Będzie to pierwsza tego typu aktualizacja systemu Windows 8, lecz z całą pewnością nie ostatnia. Warto więc prześledzić zapowiedziane i potwierdzone przez Microsoft zmiany, które w okolicach wakacji mają zawitać do systemu. Jest na co czekać!

Bardzo ważnym elementem "okienek" była od zawsze możliwość spersonalizowania systemu - koloru motywu, tła pulpitu itd. Windows 8 już w dniu premiery, ze względu na nowy ekran Start i inne elementy interfejsu, oferował znacznie więcej opcji od swoich poprzedników, zaś nadchodząca aktualizacja ma ten wachlarz poszerzyć. Już niedługo użytkownicy będą mogli ekran blokady uczynić ramką na zdjęcia - te wybierane będą z katalogów lokalnych lub zasobów na SkyDrive. Będzie też możliwe przejście do aplikacji aparatu bez potrzeby logowania się do systemu.

Jak wcześniej opisywaliśmy 8.1 rozszerzy asortyment motywów kolorystycznych systemu oraz rodzajów tła, wśród których znajdą się również te animowane. Od niedawna wiemy także, że tłem ekranu Start będzie mogła również być tapeta, której używamy na pulpicie. Wzorem mobilnego Windows Phone, otrzymamy także do wyboru dwa nowe rozmiary kafelków (na obrazku: duże - aplikacja pogody, małe - aplikacje gier, aparatu, muzyki i wideo). Doczekamy się możliwości zarządzania kilkoma kafelkami jednocześnie - będziemy mogli je przenosić, organizować w grupy oraz usuwać. Microsoft poprawił także kwestię przypadkowego przenoszenia kafelków - by to zrobić, teraz należało będzie użyć prawego klawisza myszy (lub nacisnąć i przytrzymać na ekranie dotykowym).

Nowo zainstalowane aplikacje ze Sklepu Windows nie będą trafiać na nasz ekran Start - znajdziemy je na liście wszystkich aplikacji i oznaczone będą etykietką "nowa". Pojawią się także nowe kategorie sortowania: według nazw, daty instalacji, najczęściej używane i według kategorii. Sporych zmian doczekała się wyszukiwarka systemu Windows 8 - służyć ona będzie takżę do przeszukiwania i prezentowania treści z Sieci (za pomocą wyszukiwarki Bing). Oczywiście dostępne będzie również przeszukiwanie naszych aplikacji, katalogów jak i zawartości SkyDrive.

Aplikacja zdjęć pozwalać będzie na podstawową edycję fotografii, zaś odtwarzacz muzyczny ma pozwolić na znacznie szybsze wybranie utworu i jego odtworzenie. Co ciekawe, kolejne nowości będą jeszcze omawiane, więc możemy spodziewać się kolejnych zmian w dostępnych już aplikacjach.

"Przypinanie" aplikacji Windows 8 zostało wzbogacone o kolejne funkcje np. widok 50/50 (dwie aplikacje) lub nawet do 3 aplikacji. Portal The Verge donosi, że na ekranach o dużych rozdzielczościach możliwe jest uruchomienie jednocześnie nawet 4 aplikacji. Windows 8 pozwalać nareszcie będzie na otwarcie różnych aplikacji Windows 8 na odrębnych ekranach równocześnie z Ekranem Start na jednym z nich. Nowością jest także opcja wielokrotnego uruchomienia tej samej aplikacji - np. Internet Explorer na podzielonym ekranie.

Windows 8.1 pozwalać będzie na bezpośrednie zapisywanie plików na SkyDrive. Aplikacja umożliwi przeglądanie plików znajdujących się w pamięci urządzenia jak i tych na dysku w chmurze. Po zalogowaniu się do systemu Windows 8.1 z wykorzystaniem konta Microsoft (lub Outlook) będziemy mogli zsynchronizować nasze ustawienia i zainstalowane aplikacje, co pozwoli na szybkie podjęcie pracy na nowym urządzeniu.

Rozbudowane zostaną ustawienia komputera dostępne w trybie Modern, gdzie pojawią się opcje rozdzielczości ekranu czy zasilania, więc nie będzie potrzeby zaglądania do Panelu sterowania. Wraz z Windows 8.1 w ręce użytkowników trafi Internet Explorer 11. Microsoft zapewnia o szybszym wczytywaniu się stron oraz przystosowaniu przeglądarki do obsługi dotykowej. Microsoft oficjalnie potwierdził zamianę wyskakującej etykietki ekranu Start tradycyjnym logiem Windows (niemal jak przycisk Start). Opcjonalne będzie logowanie do wybranego ekranu - pulpit, Ekran Start, lista wszystkich aplikacji.

Większość z tych zmian przyjmuję z satysfakcją, spowodowaną przede wszystkim chęcią Microsoftu do dokonania tylu poprawek i dodania tylu nowości w odpowiedzi na oczekiania użytkowników. Jak zaznaczono w oficjalnym wpisie na blogu, nie jest to pełna lista nowości dlatego na przestrzeni nadchodzących miesięcy możemy spodziewać się kolejnych informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu