Sony

Stało się! Mini-konsola od Sony za 100 dolarów ogłoszona - oto PS Vita TV

Konrad Kozłowski
26

Sony zrobiło to po cichu bez (zbędnego) hałasu - PS Vita TV to niewielkich rozmiarów konsola pozwalająca na uruchamianie gier z PS One, PSP oraz PS Vita na ekranie telewizora. Ponadto pozwala na dostęp do usług oferowanych przez Sony oraz grę w tytuły z PS4 na tej samej zasadzie co PS Vita. W sklep...

Sony zrobiło to po cichu bez (zbędnego) hałasu - PS Vita TV to niewielkich rozmiarów konsola pozwalająca na uruchamianie gier z PS One, PSP oraz PS Vita na ekranie telewizora. Ponadto pozwala na dostęp do usług oferowanych przez Sony oraz grę w tytuły z PS4 na tej samej zasadzie co PS Vita. W sklepach konsola pojawić ma się już 14 listopada w rekomendowanej cenie 10000 yenów, czyli około 100 dolarów. Czy Sony właśnie zapełniło powstającą na rynku lukę?

Tablety i smartfony pokazały, że większość użytkowników najnowszych gadżetów wcale nie potrzebuje trwających kilka czy kilkanaście godzin gier, do których przysiada się wieczorami czy całymi weekendami. Tak zwane "casualowe granie" to potrzeba chwili, potrzeba zapełnienia kilkunastu czy kilkudziesięciu minut naszego czasu wciągającą rozrywką, czasami prostą aż do bólu (strzelanie ptakami z procy, serio? Jednak wszystkim się spodobało). Właśnie na takie oczekiwania odpowiedzią będzie mini-konsola Sony o nazwie PlayStatiob Vita TV, choć oczywiście nic nie stanie na przeszkodzie, by móc wykorzystać ją do zagrania w poważniejsze tytuły, które znajdziemy na kieszonkowe konsole Sony.

Na ten moment mowa jest o ponad 1300 tytułach dostepnych na PS Vita TV, choć oczywiste jest że nie wszystkie z nich będą działały tak samo jak na ostatniej mobilnej konsoli od Sony. Brak ekranu dotykowego oraz tylnego panelu, sensorów ruchu i kamery nie pozwolą na pełne wykorzystanie możliwości tytułów, które powstały z myślą o PS Vita, lecz warto przypomnieć, że poza nimi oferowane będą gry z PlayStation Portable oraz PlayStation One.

Konsolka ma jednocześnie obsługiwać maksymalnie dwa pady DUALSHOCK 3, a rozdzielczość obrazu wyjściowego to maksymalnie 1080i (opcjonalne są 720p i 480p). Jej wymiary to 65.0 na 105.0 na 13.6 milimetrów, a ważyć będzie około 110g. W środku znalazł się czterordzeniowy procesor ARM® Cortex™-A9 core oraz układ graficzny IMG SGX543MP4+. PS Vita TV wyposażono w złącza USB 2.0, HDMI oraz LAN. Łączyć się będzie także bezprzewodowo dzięki obsłudze Wi-Fi w standardach b/g/n oraz Bluetooth 2.1.

Oprócz dostępu do tytułów z PSOne, PSP i PS Vita, konsola umożliwi także oglądanie materiałów wideo dzięki taki usługom jak Hulu, SKY PerfecTV czy TSUTAYA TV. To co nas bardziej zainteresuje to opcja "remote-play" z konsolą PlayStation 4, lecz pojawi się ona dopiero z nadchodzącą aktualizacją systemu dla PS Vita TV. Nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi. Na konsoli preinstalowane będą także takie aplikacje jak przeglądarka internetowa, klient e-maila oraz aplikacja "Party". PS Vita TV obsługiwać ma tryb standby znany z konsoli PS Vita, który zawiesza naszą rozgrywkę nie wyłaczając całkowicie urządzenia. Dzięki temu wznowienie rozgrywki jest naturalnie znacznie szybsze.

PS Vita TV sprzedawana będzie w dwóch wersjach - sama konsola ma kosztować około 100 dolarów, zaś cena tak zwanego "Value Pack", w którym znajdziemy także pada DualShock 3 oraz kartę pamięci o pojemności 8 gigabajtów, wynieść ma około 150 dolarów.

Priorytetowym rynkiem, podobnie jak w przypadku PS4, będzie dla Sony kraj Kwitnącej Wiśni, ponieważ na tą chwilę nie zostały ogłoszone jeszcze żadne plany co do premiery urządzenia poza granicami Japonii. PS Vita TV może okazać się jednak strzałem w dziesiątkę, gdyż cena oscylująca w granicach 400 czy 500 złotych to bardzo łąkomy kąsek dla szukających wrażeń "niedzielnych graczy". Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, wystarczy zainwestować w konsole aktualnej lub następnej generacji, jeżeli szukasz czegoś tańszego, ale oferującego już na starcie spory wybór tytułów to Sony ma naprawdę dobrą propozycję, zbudowaną na asortymencie, który dysponuje od dłuższego czasu. Jeżeli faktycznie Apple TV ma wkróte zyskać opcję uruchamiania gier to PS Vita TV może okazać się bardzo poważny rywalem, któremu na tę chwilę daję znacznie większe szanse na sukces.

Źródło: Sony via The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SonyplaystationVita