Kaspersky to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania antywirusowego. Jednak kontrowersje wokół niej sprawiają, że robi się o nich głośno z innego powodu. Jej aplikacje zniknęły właśnie z Google Play. I to na całym świecie.
Stał na straży bezpieczeństwa aplikacji. Dziś sam wyleciał ze sklepu
Kaspersky Lab, założona w 1997 roku przez Jewgienija Kaspierskiego, to międzynarodowa firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie. Firma zdobyła uznanie dzięki swojemu oprogramowaniu antywirusowemu, które przez wiele lat było synonimem antywirusa, nie tylko w Polsce. W ofercie Kaspersky znajdują się różnorodne narzędzia, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw, w tym programy antywirusowe, firewalle oraz rozwiązania do zarządzania bezpieczeństwem IT.
Kontrowersje wokół Kaspersky Lab zaczęły narastać w 2017 roku, kiedy to Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zakazał korzystania z oprogramowania firmy w agencjach rządowych, obawiając się jej potencjalnych powiązań z rosyjskim rządem. W odpowiedzi na te obawy Kaspersky wprowadziło Globalną Inicjatywę Przejrzystości, mającą na celu przeniesienie części infrastruktury i danych klientów do Szwajcarii, aby zwiększyć zaufanie do swoich produktów.
Kiedyś synonim antywirusa, dziś znika z największego sklepu z aplikacjami
Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę obawy związany z Kaspersky ponownie się nasiliły. Niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji ostrzegło przed korzystaniem z oprogramowania tej firmy, sugerując, że mogłaby być zmuszona do współpracy w cyberatakach na cele w UE i NATO. Wkrótce po tym włoski rząd wprowadził ograniczenia dotyczące rosyjskiego oprogramowania antywirusowego w sektorze publicznym. W Polsce, już w 2022 roku, rządowe instytucje zostały wezwane do unikania oprogramowania Kaspersky Lab.
Po wyrażeniu 9 maja 2022 r. opinii przez Kolegium do spraw Cyberbezpieczeństwa, rekomenduję podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa niestosowanie w systemach informacyjnych oprogramowania, którego producentem jest Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie (Federacja Rosyjska), na które składa się w szczególności oprogramowanie: Kaspersky Internet Security, Kaspersky Anti-Virus, Kaspersky TOTAL Security oraz Kaspersky Safe Kids, ze względu na stwierdzony negatywny wpływ tego oprogramowania na bezpieczeństwo publiczne.
Czytaj dalej poniżej
To nie koniec problemów Kaspersky, gdyż właśnie amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa nałożyło kolejne restrykcje, które spowodowały, że aplikacje firmy zniknęły ze sklepu Google Play. Co najważniejsze, nie dotyczy to wyłącznie Google Play działające w Stanach Zjednoczonych. Google zdecydowało o usunięciu wszystkich aplikacji należących do Kaspersky i to na całym świecie. Beż żadnego komunikatu i informacji przekazanych zainteresowanej stronie.
Do sytuacji zniknięcia aplikacji Kaspersky z Google Play odniosła się już sama firma, która stoi na stanowisku, że Google nadinterpretowało decyzję amerykańskiego urzędu i decyzja o usunięciu ich ze sklepu na całym świecie jest jest błędem.
Decyzja Google odnosi się do niedawnych działań rządu USA ograniczających dystrybucję i sprzedaż produktów Kaspersky w Stanach Zjednoczonych po 29 września. Chociaż ograniczenia te nie mają istotnego skutku prawnego poza Stanami Zjednoczonymi, Google jednostronnie zdecydowało o usunięciu naszych produktów z Google Play przed 29 września - pozbawiając użytkowników na całym świecie dostępu do wiodącej w branży ochrony cyberbezpieczeństwa.
– czytamy na oficjalnych stronach Kaspersky. Twórcy antywirusa zapewniają jednak, że będą walczyć o swoje racje, a w międzyczasie zachęcają użytkowników smartfonów z Androidem do sięgania po alternatywne sklepy, w tym Galaxy Store, Huawei AppGallery, czy Xiaomi GetApps. Można też skorzystać z możliwości instalacji oprogramowania bezpośrednio ze strony Kaspersky poprzez pobranie pliku apk na urządzeniu z systemem Android.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu