Telekomy

Orange ma już 11 tysięcy stacji bazowych, a potrzeba więcej, od początku roku przesłaliście już 311 PB danych

Grzegorz Ułan
Orange ma już 11 tysięcy stacji bazowych, a potrzeba więcej, od początku roku przesłaliście już 311 PB danych
0

Orange pochwalił się dziś liczbą swoich stacji bazowych, która przekroczyła własnie 11 tysięcy. Rozbudowa tych stacji, to teraz oczko w głowie naszych telekomów z „wielkiej czwórki”, bo notują ogromne wzrosty ich wykorzystania przez swoich klientów.

Rośnie zapotrzebowanie, więc trzeba rozbudować obecne nadajniki, poprzez agregację pasm, aby komfort korzystania z tych nadajników był jak największy dla wszystkich klientów łączących się w jednej chwili poprzez nie z siecią.

Dostawianie dodatkowych warstw LTE na kolejnych stacjach bazowych to tylko jedna z metod by radzić sobie z ogromnym wzrostem ruchu – szczególnie transferu danych w naszej sieci mobilnej. 22 maja ogłosiliśmy także zmianę w zasadach współpracy z T-Mobile w ramach Networks! i przeznaczenie znacznie większej ilości pasma na sieć 4G. Przy okazji zmian przeczytaliśmy oczywiście, że Networks! się kończy i niedługo klienci Orange i T-Mobile zostaną bez zasięgu, ale… cóż można na takie plotki poradzić. Zmiany, które właśnie trwają, pozwolą nam na wykorzystanie dostępnych zasobów pasma radiowego tam, gdzie są najbardziej potrzebne i gdzie wzrosty są największe – czyli w sieci 4G.

Tam gdzie jest największe ich obłożenie, czyli w dużych miastach i skupiskach ludności Orange zastosował agregację aż 4 pasm – 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Takich lokalizacji jest 320 w całym kraju. Natomiast łączna liczba stacji z agregacją mniejszej liczby pasm jest już 5 100. Stacji, gdzie działa LTE jest 10 500, czyli tylko pół tysiąca stacji nie korzysta z tej technologii.

Jak z wykorzystaniem tych nadajników obecnie? Orange od początku roku odnotował 34 mld minut rozmów przeprowadzonych przez ich klientów, którzy to przetransferowali w tym roku już 311 PB, to tylko o 30% mniej niż w całym 2017 roku. Ponadto wysłali też 6 mld 400 mln SMS-ów, czyli 24 tysiące wiadomości na minutę.

Źródło: Orange.

Photo: Gutzemberg/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu