Firefox

Stabilny Firefox 40 dostosowany do nowego interfejsu Windows 10 wylądował

Tomasz Popielarczyk
Stabilny Firefox 40 dostosowany do nowego interfejsu Windows 10 wylądował
31

Na serwerach Mozilli jest już dostępna stabilna wersja Firefoksa 40. Okrągłe wydanie wprowadza stosunkowo sporo nowości, spośród których największą jest interfejs dostosowany do Windowsa 10. Zmieniono również interfejs zarządzania dodatkami, a także podniesiono poziom bezpieczeństwa użytkowników....

Na serwerach Mozilli jest już dostępna stabilna wersja Firefoksa 40. Okrągłe wydanie wprowadza stosunkowo sporo nowości, spośród których największą jest interfejs dostosowany do Windowsa 10. Zmieniono również interfejs zarządzania dodatkami, a także podniesiono poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Firefox w Windows 10 wygląda teraz tak, jak Microsoft przykazał. Zmieniono zatem delikatnie wygląd górnej belki, która teraz przypomina mocno aplikacje uniwersalne z Windows Store. Powiększono przy tym poszczególne elementy nawigacyjne, co sprzyja obsłudze dotykiem. Całość jest responsywna i przejrzysta.

Jeśli chodzi o interfejs zmienił się również menu zarządzania dodatkami. Mozilla dodała tutaj komunikaty ostrzegające o rozszerzeniach bez podpisu, dzięki czemu użytkownik ma mieć świadomość, że instaluje dodatki spoza oficjalnej bazy, które nie zostały wcześniej sprawdzone. Warto wspomnieć też o usprawnieniach dla komunikatora Hello, za pomocą którego użytkownicy mogą teraz w prostszy sposób dzielić się linkami do stron.

 

Inna duża nowość to wdrożenie mechanizmu podpowiadającego na stronie nowej karty. Teraz przeglądarka będzie automatycznie wypełniała puste kafelki linkami dobranymi w oparciu o historię przeglądanych przez użytkownika stron. Nie jest to oczywiście przymusowe, bo użytkownik może dezaktywować algorytm odpowiadający za działanie tego mechanizmu.

Firefox 40 ma działać szybciej i wydajniej, dzięki zastosowaniu poprawek rozwijanych w ramach projektu Silk. Zoptymalizowano również mechanizm odpowiedzialny za wyświetlanie plików JPG. Wszystko to dopełnia tradycyjne rozszerzenie wsparcia dla HTML5, a także poprawki w narzędziach deweloperskich.

Firefox dla Androida to w większości te same nowości. Oprócz nich dodano całkiem przydatny mechanizm wyświetlania historii przy dłuższym przytrzymaniu przycisku wstecz na pasku narzędziowym. Dzięki temu użytkownik może za pomocą pojedynczego polecenia cofnąć się o kilka stron wstecz.

Przeglądarka jest już dostępna na serwerach Mozilli. Lada moment powinna również zaktualizować się u użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu