Firefox

Nadchodzi bardziej elastyczny, modularny Firefox. Mozilla wdraża plan "Go Faster"

Tomasz Popielarczyk
43

Kolejne zmiany w organizacji pracy nad Firefoksem. Mozilla wdraża plan Go Faster, który ma znacząco przyśpieszyć rozwój przeglądarki i sprawić, że nowe funkcje oraz rozwiązania trafią do użytkowników szybciej niż dotychczas. Nie znaczy to, że Mozilla skróci dotychczasowy plan wydawniczy. Ten pozo...

Kolejne zmiany w organizacji pracy nad Firefoksem. Mozilla wdraża plan Go Faster, który ma znacząco przyśpieszyć rozwój przeglądarki i sprawić, że nowe funkcje oraz rozwiązania trafią do użytkowników szybciej niż dotychczas.

Nie znaczy to, że Mozilla skróci dotychczasowy plan wydawniczy. Ten pozostanie niezmieniony. Zamiast tego fundacja planuje tworzyć Firefoksa w sposób bardziej modularny, co stanowi fantastyczną wiadomość. Jak wiecie, przeglądarka Mozilli ostatnio otrzymuje masę dodatkowych funkcji. Wcześniej był to komunikator Hello, a niedawno klient Pocket. Dodano również tryb czytania, który uaktywnił się u niektórych użytkowników. To oczywiście dobrze, że projekt się rozwija, ale wiele osób nie potrzebuje tych wszystkich mechanizmów podczas codziennego użytkowania przeglądarki i tutaj dochodzimy do sedna.

Mozilla umożliwi na bardzo proste aktywowanie i dezaktywowanie poszczególnych funkcji, które będą funkcjonowały na zasadzie zaawansowanych dodatków. Będą zatem one aktualizowane niezależnie od samej przeglądarki i rozwijane w dość indywidualny sposób. Pomysłów na tego typu dodatki jest stosunkowo sporo. Oprócz wyżej wymienionych Mozilla chce np. zintegrować ze sobą pasek wyszukiwania i pasek adresu (nareszcie!). Część z tego typu nowości będzie nawet domyślnie niedostępna i aby z nich skorzystać, użytkownik będzie zmuszony do oddzielnego pobrania. W podobny sposób miałyby być też rozwijane np. tłumaczenia interfejsu.

Jednocześnie zmieni się sposób dystrybucji tychże nowości. Mozilla już wcześniej wdrażała część funkcji stopniowo. Tak np. wprowadzono tryb czytania, który trafił tylko do wybranych osób. Teraz na podobnych zasadach ma być udostępnianych więcej funkcji. W taki sposób twórcom będzie łatwiej ocenić, które pomysły są strzałem w dziesiątkę, a które totalnym niewypałem.

Systemowe dodatki pojawią się już w Firefoksie 43 i wraz z tym wydaniem rozpocznie swoje funkcjonowanie program Go Faster. W kanale Aurora planowo ma on pojawić się 21 września. Wyczekuję tech chwili z niecierpliwością, bo, jak pewnie pamiętacie, dość mocno krytykowałem Firefoksa za "obrastanie funkcjami". Postawienie na modularną konstrukcję przeglądarki i nowe metody pracy mogą mu wyjść tylko na dobre i uczynić elastycznym jak nigdy wcześniej. Więcej informacji na temat Go Faster znajdziecie na stronach Mozilli.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxMozillaPrzeglądarkihot