Felietony

Squarespace 6 – stylowe zarządzanie treścią. Ładne, ale płatne

Justyna Kaczmarczyk
Squarespace 6 – stylowe zarządzanie treścią. Ładne, ale płatne
18

Przyglądając się stylistyce szablonów można dojść do wniosku, że Squarespace 6 to taki dedykowany CMS dla hipsterów. Projekty layoutów, widok panelu administratora, wszystko dopracowane w spójnej konwencji estetycznej. Minimalistycznie, intuicyjnie i stylowo. Squarespace 6 nie ma szans z królem treś...

Przyglądając się stylistyce szablonów można dojść do wniosku, że Squarespace 6 to taki dedykowany CMS dla hipsterów. Projekty layoutów, widok panelu administratora, wszystko dopracowane w spójnej konwencji estetycznej. Minimalistycznie, intuicyjnie i stylowo. Squarespace 6 nie ma szans z królem treści WordPress’em, ale może spotkać się z zainteresowaniem użytkowników, dla których „obraz robi różnicę”.

W Squarespace 6 można zrobić prostą stronę dla galerii sztuki, wyszukane portfolio fotografa czy profesjonalnego bloga kulinarnego. Mocną stroną tego systemu jest wdrożenie technologii responsive web design. Szablony przygotowane w CSS3 dostosowują się automatycznie do wysokości i szerokości okna przeglądarki czy urządzenia mobilnego, uwzględniając jego orientacje. Oczywiście, treści można edytować za pomocą aplikacji mobilnej Squarespace, dostępnej na obie platformy iOS i Android. Oprócz zarządzania treścią, przydatną funkcjonalnością apki jest opcja sprawdzania statystyk odwiedzi w czasie rzeczywistym.

Budowanie architektury treści na stronach przypomina układanie z klocków. Grid składamy z gotowych elementów funkcjonanalnych (galeria, content, formularz czy cytat), które następnie możemy przenosić  czy powiększać, a układ dostosowuje się do naszego pomysłu.

Stylowanie szablonów jest dostępne w panelu administratora. Bardzo przyjazne z możliwością obserwowania zmian WYSIWYG’owo. Nie trzeba być mistrzem HTML, żeby sobie z tym poradzić. Autorzy systemu osiągnęli bardzo fajny efekt u użytkownika, który bez znajomości pisania kodu może tworzyć zaawansowane, spersonalizowane widoki stron dla swoich treści. W Squarespace 6 nie rozglądasz się za podglądem html.

CMS posiada również integracje z platformami społecznościowymi i systemami blogowania, zarządzanie redaktorami, moderowanie komentarzy, statystyki w czasie rzeczywistym, optymalizacja SEO (linki, tagi).

Squarespace 6 kosztuje w wersji standardowej 8$ miesięcznie oraz 16$ w wersji nieograniczonej. W obu wersjach mamy dostęp do supportu 24/7 i podobno mamy otrzymać odpowiedź do godziny. Zaskoczył mnie tak wysoki poziom SLA, w przypadku tak stosunkowo niedrogiego produktu, a wiadomo, że właśnie wysoka cena gwarantuje wysoki poziom obsługi posprzedażowej. Może amerykański klient wymaga takiej zaawansowanej obsługi. Na CMSie Squarespace stoi już podobno 1,4 miliona stron, a to jego najnowsza odsłona.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu