Gry

PlayStation 4 prawie na szczycie listy najlepiej sprzedających się konsol w historii. Rewelacyjny wynik, Xbox One daleko w tyle

Paweł Winiarski
PlayStation 4 prawie na szczycie listy najlepiej sprzedających się konsol w historii. Rewelacyjny wynik, Xbox One daleko w tyle
25

To, że PlayStation 4 cały czas świetnie się sprzedaje nie jest dla nikogo tajemnicą. Jednak regularnie udostępniane wyniki finansowe wciąż dają do zrozumienia, że Sony w tej generacji jest bezkonkurencyjne. Zgadniecie ile PS4 sprzedało się od dnia premiery?

Choć PlayStation 3 sprzedało się już łącznie w ponad 86 milionach egzemplarzy, to konsola nie miała łatwo. Szereg dziwnych i niezrozumiałych decyzji podjętych przez PlayStation nie pomagał sprzętowi. Niejako na własnych błędach, firma przyjęła trochę inna strategię przy PlaySatation 4. Urządzenie nie miało autorskiego procesora, przez co produkcja gier na tę platformę nie była taka problematyczna, do tego cena już na premierę nie była zaporowa. Dołóżcie do tego czasową niedostępność głównego rywala na wielu rynkach, konieczność kupienia Xboksa One z kontrolerem Kinect (co podwyższało cenę sprzętu) i namaluje Wam się przepis na sukces. Sukces, który na chwilę obecną oznacza...

96,8 miliona sprzedanych konsol PlayStation 4

Sony pochwaliło się oficjalnie wynikiem - 96,8 miliona sprzedanych już konsol PlayStation 4 (premiera sprzętu miała miejsce w listopadzie 2013 roku). W minionym roku fiskalnym udało się natomiast firmie sprzedać 17,8 miliona nowych konsol. Jak prezentuje się jednak całościowy wynik względem konkurentów? Microsoft cały czas nie zdradza oficjalnych wyników sprzedaży, mówi się jednak o około 42 milionach sprzedanych jednostek, czyli ponad dwa razy mniej niż urządzeń japońskiego producenta. To jest różnica niemożliwa do odrobienia w tej generacji, Microsoft musiałby chyba rozdawać Xboksy One za darmo. PlayStation 4 goni wynikiem niezwykle popularne, choć od dawna nieobecne już na rynku Nintendo Wii, które może się pochwalić sprzedażą na poziomie 101 milionów egzemplarzy, już jakiś czas temu udało się przegonić natomiast PlayStation 3. Niedaleko jest też pierwsze PlayStation ze 104 milionami sprzedanych egzemplarzy, trochę dalej Game Boy (118 milionów), Nintendo DS (prawie 155 milionów) i król listy - PlayStation 2, które osiągnęło rewelacyjny wynik ponad 157 milionów sprzedanych egzemplarzy.

31 marca 2020 roku zakończy się kolejny rok fiskalny, w którym Sony przewiduje trochę mniejszą, ale wciąż imponującą sprzedaż PlayStation 4 - wskazując na 16 milionów egzemplarzy.

Zobacz też: Najlepsze gry na PlayStation 4, które wyszły w 2018 roku

Świetnie radzi sobie również abonament sieciowy PlayStation Plus, który może się już pochwalić 36,4 abonentów. Choć oczywiście część z Was zwróci uwagę, że mogłaby to być większa grupa użytkowników - w końcu jedynie mniej więcej 1/3 posiadaczy konsoli opłaca abonament.

Jestem bardzo ciekawy jak poradzi sobie PlayStation 5, na które oczywiście jeszcze trochę poczekamy. Prężenie muskułów to jedno - nie sądzę bowiem by deklaracje Microsoftu, że nowy Xbox będzie mocniejszy od nowego PlayStation były dla graczy najważniejsze. Dużo więcej moim zdaniem zależy od polityki obu firm podczas premiery konsoli, ceny, startowych gier - swoje zrobi też oddanie marce, co w przypadku Microsoft nie jest na pewno asem w rękawie. Nie wiem co musiałoby się wydarzyć żeby aktualna pozycja PlayStation spadła do tego stopnia, by firma nie była w stanie wykorzystać popularności swojego aktualnego sprzętu. No, ale - jak to mówią - poczekamy, zobaczymy.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu