Gry

Rok 2018 obfitował w świetne gry na PlayStation 4. Oto nasze zestawienie najlepszych z nich

Paweł Winiarski
6

Posiadacze PlayStation 4 mają powody do zadowolenia. W 2018 roku na ich konsoli ukazało się wiele świetnych gier - zarówno tych na wyłączność, jak i produkcji obecnych również na innych sprzętach do grania. Wybrałem dla Was najlepsze z nich.

Podobno konsole stoją grami na wyłączność i po części zgadzam się z tym twierdzeniem. W idealnym świecie gracz ma wszystkie konsole, dodatkowo mocnego PC-ta. Nie każdego jednak stać na taki zestaw, dlatego trzeba wybierać. W poniższym zestawieniu ująłem zarówno gry na wyłączność dla PlayStation 4 (tak zwane exclusive’y) jak również produkcje, w które można było zagrać również na Xbox One i PC.

Oto najlepsze gry na PS4 w 2018

God of War

Przed premierą God of War pojawiło się wiele obaw, bowiem to pierwsza odsłona serii, która całkowicie porzuciła dotychczasową mechanikę zabawy. Jak wyszło? Rewelacyjnie, co potwierdza chociażby zdobycie przez God of War tytułu gry roku. Niesamowita, kapitalnie zrealizowana opowieść o “emerytowanym” bogu wojny - Kratosie - który teraz nie tylko wybija wszelkiej maści stwory, ale musi się również opiekować swoim młodym synem. Gra, dla której zdecydowanie warto kupić konsolę PlayStation 4, szczególnie że nie pojawiła i nie pojawi się na żadnym innym sprzęcie do grania.

Przeczytaj naszą recenzję God of War.

Red Dead Redemption 2

Kolejna mistrzowska gra studia Rockstar. Red Dead Redemption 2 nie jest po prostu Grand Theft Auto na Dzikim Zachodzie. Owszem, wiele mechanik jest podobnych, w podobny również sposób opowiadana jest historia, RDR 2 to jednak pełnoprawny następca pierwszego Red Dead Redemption (choć fabularnie zostaniemy rzuceni w wir wydarzeń przed częścią pierwszą), który robi wszystko lepiej niż pierwowzór. Ogromna, pełna szczegółów i pobocznych aktywności gra w stylu sandbox, która przy okazji wygląda jak milion dolarów. Red Dead Redemption 2 ukazało się na PlayStation 4 oraz Xbox One.

Przeczytaj naszą recenzję Red Dead Redemption 2.

Marvel's Spider-Man

Kolejna gra na wyłączność dla PlayStation 4 i obok przygód Batmana od Rocksteady jest to najlepsza produkcja o superbohaterze, jaka kiedykolwiek trafiła na rynek. Nie spina się z filmowym uniwersum Marvela, bazuje bardziej na komiksach, jest jednak dokładnie taką grą o Człowieku-Pająku, na jaką zawsze czekaliśmy. Wygląda i działa rewelacyjnie, a system bujania się na pajęczynach między wieżowcami wirtualnego Nowego Jorku to po prostu mistrzostwo świata.

Przeczytaj naszą recenzję Marvel’s Spider-Man.

Dead Cells

Dwuwymiarowa chodzona bijatyka/roguelike/metroidvania - niepotrzebne skreślcie. Czasami bardzo trudna i wymagająca, na swój sposób piękna i dopracowana - wciąga na wiele długich godzin. Wcielimy się w niej w wojownika, który musi przebić się przez kolejne lokacje pełne wszelkiej maści niebezpiecznych stworów. Sęk w tym, że jeśli zginiemy, lądujemy na początku gry - na szczęście udaje się zachować pewne odblokowane elementy z poprzednich podejść. Ale tylko niektóre i to w ograniczonym zakresie, więc za każdym razem jest to ogromne wyzwanie - jednak z każdą kolejną próbą będziecie coraz lepsi, poznając tę prostą, ale wymagającą mechanikę zabawy. Gra ukazała się na PS4, ale również na kilku innych platformach.

Przeczytaj naszą recenzję Dead Cells.

Zobacz też: God of War gry — wszystko co musisz o nich wiedzieć

SoulCalibur VI

Najlepsza odsłona serii od 10 lat! Świetnie wyglądająca, z bardzo dobrą mechaniką. Pozwala dobrze bawić się początkującym, jednak poznając ją z każdą godziną odkryjecie jej zakamarki i tajemnice, które pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się grą. Jednocześnie producenci zdecydowali się na specyficzny “reboot” opowieści, jeśli więc nie macie pojęcia co wydarzyło się fabularnie w poprzednich częściach, to SoulCalibur VI wszystko Wam wyjaśni. Gra trafiła na PlayStion 4, XboxOne oraz PC.

Przeczytaj naszą recenzję SoulCalibur VI.

Yakuza 6: The Song of Life

Nie ryzykowałbym polecenia tego tytułu osobom, które nie znają fabuły poprzednich części, jednak Yakuza 6: The Song of Life jest tak dobrą grą, że warto poszukać w sieci jakich podsumowań i pełni cieszyć się opowiadaną historią. To nie jest Grand Theft Auto w Tokio, choć sprawia takie wrażenie. W Yakuza 6 czuć japońskiego ducha prowadzenia zarówno historii, jak i specyficzną mechanikę zabawy. Gra oferuje ponad 20 godzin trybu fabularnego i przynajmniej drugie tyle jeśli zdecydujecie się brać udział w świetnie pomyślanych aktywnościach pobocznych. Tytuł pojawił się tylko na konsoli PlayStation 4.

Przeczytaj naszą recenzję Yakuza 6: The Song of Life.

Shadow of the Colossus

Oryginał pojawił się jeszcze na PlayStation 2, później trafił w odświeżonej wersji na PlayStation 3 aż dotarł w postaci kolejnego remastera na PlayStation 4 i nie da się ukryć, że to najlepsza wersja tego niesamowitego klasyka. W grze wcielicie się młodego chłopaka, który stara się przywrócić życie pewnej dziewczynie. Aby udało się wskrzesić ukochaną, młodzieniec musi pokonać szesnaście kolosów, choć na każdego z nich będzie musiał znaleźć sposób. Gra mimo kilkunastu lat na karku wciąż zachwyca, szczególnie w przystosowanej do dzisiejszych standardów oprawie. Tytuł ukazał się wyłącznie na PlayStation 4.

Przeczytaj naszą recenzję Shadow of the Colossus.

Dragon Ball FighterZ

Najlepsza bijatyka ze świata Dragon Ball Z - można wręcz powiedzieć, że ideał na który czekali wszyscy fani anime. Mordobicie zarówno dla starych dragonballowych wymiataczy, jak również świeżaków, którzy odbijali się wcześniej od gier z tego uniwersum - a tak mogło być, głównie ze względu na trochę zakręconą mechanikę rozgrywki. Dragon Ball Fighter Z potrafi być przystępny, ale jest również wymagający. Dodatkowo wygląda jak...anime. Fenomenalna oprawa, o której w grze Dragon Ball zawsze marzyłem.

To oczywiście tylko część świetnych gier jakie pojawiły się na PlayStation 4. Podobnie jak na konsoli Microsoftu, ląduje tu praktycznie każda multiplatformowa gra, którą można sprawdzić również u konkurencji. Już dawno minęły czasy gdy PC dostawało naprawdę duże gry na wyłączność - dziś w praktycznie wszystko można zagrać również na konsolach. Jeśli więc nie chcecie wydawać worka pieniędzy na PC-ta, dużo tańsze PlayStation 4 może okazać się świetnym wyborem. Nic tylko rozsiąść się na kanapie przed dużym telewizorem, chwycić pada i całkowicie oddać się świetnej zabawie.

Przeczytaj naszą recenzję Dragon Ball FighterZ.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu