O funkcji strumieniowania aplikacji wspominaliśmy kilkukrotnie. Ostatnim razem w kontekście uruchomienia testów dla użytkowników na terenie USA. Najwyraźniej Google przygotowuje się do udostępnienia rozwiązania także w innych krajach, w tym także w Polsce - wczoraj udało mi się sprawdzić osobiście jak sprawdza się ta technologia i muszę powiedzieć, że jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony.
Mój test streamowanej aplikacji trwał dosłownie kilkanaście minut. Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego Google udostępniło tę funkcję na tak krótki czas. Po jednokrotnym uruchomieniu pasjansa moim oczom ukazał się komunikat o problemach pracy aplikacji Google i nie było mi dane ponownie uruchomić którejkolwiek z aplikacji.
Jak to działa?
Po wpisaniu hasła "solitaire" w wyszukiwarkę na głównym ekranie zostałem przeniesiony do strony z wynikami. Wśród nich znajduje się sekcja z (sugerowanymi) aplikacjami z Google Play - po tapnięciu na jedną z nich jesteśmy odsyłani do sklepu i możemy ją oczywiście zainstalować. Jednak wczorajszego wieczora pod liczbą instalacji aplikacji pojawił się przycisk "Wypróbuj" (w wersji angielskiej "Try now").
Gdy na niego klikniemy aplikacja od razu się uruchomi - zupełnie tak, jakby była już zapisana w pamięci urządzenia. W dolnej części ekranu obecny jest komunikat informujący o trwającym strumieniowaniu aplikacji. Na zrzucie ekranu zdołałem także uchwycić zawartość szerszego opisu funkcji w języku polskim. O funkcji streamingu wspomina się w kontekście eksperymentu, co nie powinno nikogo dziwić.
Jeszcze zanim aplikacja Google odmówiła posłuszeństwa zdołalem rozegrać krótką partię. Ani przez chwilę nie odniosłem wrażenia, że obecne są choćby drobne opóźnienia w reakcji programu na moje działania. To napawa optymizmem, bo przecież Instant Apps mają nam przede wszystkim pomóc w rezerwacji pokou hotelowego czy zakupie biletów do kina wewnątrz aplikacji zastpującej serwis www. Być może pod uwagę zostaną też wzięte testowe plansze nieco bardziej rozbudowanych gier, ale wtedy musielibyśmy liczyć się z zauważalną różnicą względem standardowo zainstalowanej i uruchomionej aplikacji.
Kiedy i dla kogo?
Niestety, wciąż nie znamy konkretnej daty wdrożenia funkcji strumieniowania aplikacji, wczorajszy incydent może sugerować, że otwarte testy beta mogą być bardzo blisko. Niejako na pocieszenie dodam, że Google planuje udostępnienie rozwiązania nie tylko na najnowszych wersjach Androida.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu