Telekomy

Sprawdzanie szybkości internetu na smartfonach i desktopach

Grzegorz Ułan
Sprawdzanie szybkości internetu na smartfonach i desktopach
4

Co jakiś czas dzielimy się z Wami raportami z badań prędkości internetu i jakości sieci mobilnych, czy to w wykonaniu SpeedTest czy RFBENCHMARK. Zobaczmy dziś, jak sprawdzić szybkość internetu w aplikacjach mobilnych i przez stronę, z których wyniki uwzględniene są w wyżej wymienionych raportach.

Po co sprawdzać prędkość internetu?

Jeśli chodzi o sieci mobilne, nie dają one gwarantowanych w umowie parametrów korzystania z sieci, a w szczególności maksymalnych prędkości internetu mobilnego. Jednak sprawdzając prędkość internetu u poszczególnych operatorów w swojej lokalizacji, na przykład na starterach, możemy ocenić czy tam gdzie najcześciej przebywamy, czyli w domu, w pracy lub w szkole dany operator ma najlepszy zasięg. W ten sposób możemy wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

W przypadku internetu stacjonarnego, od jakiegoś czasu operatorzy muszą zawierać w umowach gwarantowane parametry dostępu do sieci stacjonarnej. Więc dochodzi tu opcja kontrolna, czy rzeczywiście nasz internet ma odpowiednią prędkość określoną w umowie.

Polecane aplikacje do sprawdzania szybkości internetu

Speedtest.pl

Na desktopach w przeglądarce możemy sprawdzić szybkość internetu na stronie SpeedTest.pl. W wyniku testu otrzymamy aktualną prędkość internetu, zarówno w przypadku pobierania jak i wysyłania danych oraz opóźnienie.

Speedtest.net

Jednak popularniejszą aplikacją webową do sprawdzenia szybkości internetu jest Speedtest od Ookla. To jednocześnie ładniejsze i przyjemniejsze dla oka narzędzie, których wynikami najchętniej dzielą się internauci w sieci.

Jeśli w przeglądarce na desktopie chcemy sprawdzić prędkość internetu mobilnego w naszym smartfonie, wystarczy podłączyć się w systemie do hotspotu utworzonego wcześniej na urządzeniu mobilnym.

Jak sprawdzić szybkość internetu na urządzeniach mobilnych

Wygodniej jednak będzie sprawdzić szybkość internetu na smartfonie, korzystając z dedykowanych temu aplikacji mobilnych.

Speedtest.net

Równie przyjemną aplikację co na desktopie ma Speedtest od Ookla na urządzeniach mobilnych. Możecie je pobrać na smartfony z Androidem pod tym linkiem, a na iPhone pod tym.

Speedtest.pl

Aplikację Speedtest.pl pobierzecie za darmo na urządzenia z Androidem na pokładzie w Google Play oraz na iPhone w App Store.

RFBENCHMARK

Jednak najbardziej rozbudowaną aplikację mobilną ma RFBENCHMARK, w której oprócz sprawdzenia szybkości internetu możecie sprawdzić również zasięg poszczególnych operatorów w Waszej lokalizacji na mapie z wyszczególnieniem zasięgu ich nadajników.

Sprawdzanie szybkości internetu a reklamacja usług u operatora

Natomiast jeśli chcecie sprawdzić szybkość internetu (tylko stacjonarnego), porównać ją z deklarowaną przez operatorów w umówie i złożyć ewentualną reklamację, musicie takie testy przeprowadzić na certyfikowanym przez UKE narzędziu - PRO Speed Test.

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Niezbędne do takich pomiarów aplikacje możecie pobrać z tej strony. Przy czym należy pamiętać, że za certyfikowane pomiary będą uznawane tylko te, wykonane w aplikacji desktopowej na Windowsa i macOS. Pomiary z wersji przeglądarkowej i z mobilnych aplikacji na Androida i iOS będą miały tylko informacyjny charakter, na podstawie tych pomiarów reklamacje nie będą uwzględniane.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu