Ciekawe strony

Sprawdzamy Planaxy – „kompleksową” podróżniczą wyszukiwarkę

Jakub Szczęsny
Sprawdzamy Planaxy – „kompleksową” podróżniczą wyszukiwarkę
5

Często korzystam z komunikacji miejskiej oraz międzymiejskiej - nie posiadam samochodu, więc dobra wyszukiwarka połączeń w moim przypadku to podstawa. Zdarzają się czasem "grubsze" wyjazdy, w których powinienem brać pod uwagę nie tylko to, jak będę podróżował, ale także to, gdzie będę spał. Sprawdźm...

Często korzystam z komunikacji miejskiej oraz międzymiejskiej - nie posiadam samochodu, więc dobra wyszukiwarka połączeń w moim przypadku to podstawa. Zdarzają się czasem "grubsze" wyjazdy, w których powinienem brać pod uwagę nie tylko to, jak będę podróżował, ale także to, gdzie będę spał. Sprawdźmy, czy pomoże mi w tym Planaxy.

Planaxy to nic innego jak wyszukiwarka nie tylko połączeń między miastami w Polsce i na świecie. Oprócz tego usługa oferuje sprawdzanie ofert hoteli w miejscach, w których zamierzamy się zatrzymać, a także pozwala na wynajęcie samochodu, jeżeli mamy taką potrzebę. Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani, gdzie chcemy jechać i najzwyczajniej planujemy spontaniczną podróż - warto sprawdzić "polecane kierunki", w których możecie poczytać nieco więcej o miastach, które warto odwiedzić. Tam jednak zabrakło już zdefiniowanych, polecanych sposobów podróży oraz noclegów.

Wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych natomiast pozwala nie tylko na wybranie miast, między którymi chcemy się poruszać - zgodnie z naszymi preferencjami lub zasobnością portfela możemy ustalić, jakim środkiem transportu chcemy podróżować oraz jakiej klasy ma być pojazd, który dowiezie nas do celu. Szkoda jedynie, że z poziomu Planaxy nie można kupić biletów, aby zaopatrzyć się w nie, trzeba przenieść się do strony danego przewoźnika.

Podobnie jest z hotelami - w tym wypadku Planaxy korzysta z bazy noclegowej Hotels Combined, nie posiada własnego systemu wyszukiwania i rezerwowania noclegów w miejscach. Sytuację Planaxy ratuje niejako to, że w jednym miejscu można sprawdzić dosłownie wszystko - także pogodę na dane dni np. w Rzymie, czy Paryżu. Niemal wszędzie.

W działaniu usługi brakuje jednak spójności. Czego innego spodziewałem się po atrakcyjnej skądinąd stronie internetowej. Ta według twórców Planaxy działa także na urządzeniach mobilnych:

System operacyjny: Windows XP Service Pack 2+, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Mac OS X 10.6 lub nowszy, Ubuntu 10.04 lub nowszy, Debian 6 lub nowszy, OpenSuSE 11.3 lub nowszy, Fedora Linux 17+, Android 2.3 +, iOs 4 +, Windows Phone 7 +

Regulamin Planaxy.pl

Strona na telefonie komórkowym, czy tablecie jest średnio "używalna", z pewnością nie podjąłbym się sprawdzania połączeń, czy dostępnych hoteli w telefonie za pośrednictwem Planaxy. Nie to jednak jest największym problemem. Strona w założeniu miała być kompleksowa, pozwolić na "hurtowe" zaklepanie wszystkich potrzebnych rzeczy do udanej podróży. A tak, Planaxy jest TYLKO wyszukiwarką. Aby kupić bilet muszę albo odwiedzić stronę przewoźnika, albo skorzystać z innej wyszukiwarki, np. e-podroznika, gdzie z poziomu strony internetowej z powodzeniem zakupię bilet uprawniający mnie do przejazdu - o ile przewoźnik udostępni taką możliwość.

Planaxy to świetny przykład na usługę, w której wykorzystano świetny pomysł i równie świetne nazwisko - polarnika Marka Kamińskiego. Projekt wygląda jednak tak, jakby nie był dokończony. Zabrakło mi typowo kompleksowego wyszukiwania oraz rezerwowania połączeń i hoteli. Niedopuszczalne obecnie jest pominięcie platform mobilnych - szczególnie, że strona zwyczajnie nie jest dostosowana do mniejszych ekranów telefonów oraz tabletów. Mam jednak nadzieję, że na samym otwarciu Planaxy się nie skończy i twórcy będą rozwijać usługę. W każdym razie - życzę powodzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

podróże