Felietony

Sprawdź na swoim komputerze, jak wygląda i działa nowy OS Mozilli dla smartfonów

Michał Szabłowski
Sprawdź na swoim komputerze, jak wygląda i działa nowy OS Mozilli dla smartfonów
15

Nie minęło kilka dni od wycieku pierwszej partii zrzutów ekranowych mobilnego systemu operacyjnego Mozilli, a tu pojawia się on w pełni dostępny do przetestowania na swoim komputerze. System wstępnie nazwany "Boot 2 Gecko" budzi od dawna spore zainteresowanie i może odebrać Androidowi w przyszłości...

Nie minęło kilka dni od wycieku pierwszej partii zrzutów ekranowych mobilnego systemu operacyjnego Mozilli, a tu pojawia się on w pełni dostępny do przetestowania na swoim komputerze. System wstępnie nazwany "Boot 2 Gecko" budzi od dawna spore zainteresowanie i może odebrać Androidowi w przyszłości część użytkowników. Warto więc wiedzieć, z czym może już niebawem będziemy mieli do czynienia. Wystarczy komputer z Windowsem, Linuxem lub Mac OS.

Jeśli ominęła Was informacja na temat prac prowadzonych od zeszłego roku nad Boot 2 Gecko, wtedy śpieszę wyjaśnić, czym ten twór jest. Firefox OS (znany również jako "B2G") jest otwartym systemem operacyjnym rozwijanym przez Mozilla Corporation, którego celem jest wykorzystanie aplikacji napisanych przy użyciu otwartych technologii HTML5, w opozycji do platform z natywnym API. Z zasady dostępne dla użytkownika oprogramowanie działa w telefonie jak aplikacja internetowa, która wykorzystuje HTML5 i API urządzenia aby uzyskać dostęp do sprzętu za pomocą JavaScript.

Czytelnicy, których zainteresował ten krótki opis Firefoxa OS, mogą na własną rękę przetestować jego działanie. Wystarczy mieć pod ręką komputer z którymś z systemów: Windows, Linux lub Mac, ściągniętą na niego instalkę i wklepanych kilka komend niezbędnych do poprawnego działania B2G.

Wszystkie pliki niezbędne do zainstalowania Boot 2 Gecko znajdziecie na FTP-ie Fundacji Mozilla, zaś instrukcję - na jej stronach wiki. Odpalenie systemu wymaga od nas trochę pracy, ale z tego co widać na zrzutach wynika, że naprawdę warto to zrobić. Szczególnie polecam tę opcję programistom chcącym tworzyć w przyszłości aplikacji dla "Firefox OS".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MozillaFirefox OS