Polska

Koniec z oszustwami przez e-mail i SMS? Nowy projekt rządu

Kacper Cembrowski
Koniec z oszustwami przez e-mail i SMS? Nowy projekt rządu
Reklama

Rada Ministrów zadbała o to, żeby cyberprzestępcy nie mieli łatwego życia... i bardzo dobrze.

Koniec ze spoofingiem i smishingiem już bliski?

Jak dziś ogłoszono, Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy, na łamach którego przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mieli obowiązek (a co za tym idzie — potrzebne uprawnienia) do zwalczania niebezpieczeństw i nadużyć w komunikacji elektronicznej. Dostawcy poczty elektronicznej będą musieli za to stosować mechanizmy uwierzytelniania.

Reklama

Polecamy na GeekWeek: Wszyscy czekaliśmy na nową funkcję TikToka!

Źródło: Unsplash @towfiqu999999

Przed czym będziemy chronieni?

Rozporządzenie mówi o tym, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą bezzwłocznie musieli blokować krótkie SMS-y, które zawierają typowe elementy smishingu. Za dostarczenie takiego wzoru odpowiedzialne CSIRT NASK, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Można zatem spokojnie założyć, że będzie działać to w odpowiedni sposób.

Ponadto zadaniem telekomów będzie blokowanie połączeń głosowych, które mają na celu podszywanie się pod inną osobę lub instytucję. Ponadto projekt ustawy mówi o tym, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych — co również ma sprawić, że będzie mniej sytuacji, w których ktoś się podszywa pod inną osobę. Możemy się również spodziewać listy ostrzeżeń dotyczących domen internetowych, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie danych oraz pieniędzy.

Źródło: Depositphotos

Drugi główny filar tego projektu, czyli mechanizmy uwierzytelniania. O co chodzi?

Jeśli chodzi o pocztę elektroniczną, co też jest niezwykle istotnym elementem tej układanki, gdyż mnóstwo cyberprzestępców wykorzystuje do oszustw właśnie e-maile. W tym przypadku, wszyscy dostawcy poczty elektronicznej dla podmiotów publicznych lub co najmniej 500 tysięcy użytkowników, będą musieli stosować mechanizmy uwierzytelnienia przy świadczeniu usługi.

Jeśli ktoś zdecyduje się na nadużycie w komunikacji elektronicznej, będzie mógł spodziewać się kary. Cyberprzestępców jest coraz więcej, a Internet jest wbrew pozorom naprawdę niebezpiecznym miejscem, więc najwyższa pora reagować.

Źródło: GOV

Stock Image from Depositphotos

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama