Startups

Społecznościowe pożyczki w Monetto.pl

Grzegorz Marczak
Społecznościowe pożyczki w Monetto.pl
Reklama

Social lending lub peer to peer lending to dwa określenia, które można by przetłumaczyć na społecznościowe pożyczki czy to czym zajmować się będzie no...

Social lending lub peer to peer lending to dwa określenia, które można by przetłumaczyć na społecznościowe pożyczki czy to czym zajmować się będzie nowo tworzony serwis Monetto.pl

Reklama

Na jakich zasadach funkcjonować będzie Monetto autorzy opisują dość skromnie w swojej notce prasowej:

Ideą serwisu jest umożliwienie przeprowadzania pożyczek i inwestycji finansowych między osobami fizycznymi bez pośrednictwa banków. Na świecie tego typu działania określane są jako “social lending” lub “peer to peer lending”. Pierwowzorami na rynkach światowych tego trendu są Zopa i Prosper, choć ostatnio powstaje coraz więcej tego typu inicjatyw również w innych krajach (m.in. Zopa, która startowała w Wielkiej Brytanii, szykuje się do uruchomienia swojego serwisu także w USA i Włoszech).

Czyli pożyczki między użytkownikami serwisu bez pośrednictwa banku - brzmi tanio? Tylko jednak jakiś bank na horyzoncie się pojawia ponieważ:

Partnerem strategicznym projektu został lider bankowości elektronicznej w Polsce - mBank.

A przecież banki to nie są charytatywne instytucje (szczególnie w polsce) i raczej liczą na konkretny zysk z takiego "partnerstwa" - oczywiście nie oznacza to, że akurat w tym biznesie mbank będzie zaangażowany jako strona gwarantująca transakcje (ale może nią w sumie być).

Autorzy serwisu słusznie zauważyli w swojej notce prasowej iż tak naprawdę w tego typu miejscach (wszędzie tam gdzie pożycza się i oddaje pieniądze) bardzo ważne jest zaufanie i to właśnie na bazie kręgów zaufania będą oni budować social leading w polsce.

Reklama

Przy transakcjach w których jedna strona (użytkownik) pożycza drugiej stronie (również użytkownik) pieniądze bardzo ważne są zabezpieczenia, tutaj autorzy monetto zapewniają, że będzie wdrożony cały pakiet bezpieczeństwa (zaczynając od transakcji a kończąc na ubezpieczaniach).

Bardzo ciekawy jestem jak tego typu serwis sprawdzi się w polskich realiach czy rzeczywiście te pożyczki P2P będą tanie, czy rzeczywiście bez banku i prowizji, ile to będzie kosztować itp - na wszystkie te pytania mam dostać odpowiedz jeszcze tej zimy bo wtedy planowany jest start serwisu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama