Moje przemyślenia

SpeedUp inwestuje 800 000 PLN w Absolvent.pl

Grzegorz Marczak
0

Coraz ciekawiej się dzieje, coraz więcej dobry informacji z naszego rynku. To cieszy! Dziś mam dla was news o nowej inwestycji grupy SpeedUp, inwestora takich projektów jak BookLikes, RekomendMe czy opisywanego niedawno na Antyweb Lookmash. Tym razem do portfolio grupy trafił serwis Absolvent...

Coraz ciekawiej się dzieje, coraz więcej dobry informacji z naszego rynku. To cieszy! Dziś mam dla was news o nowej inwestycji grupy SpeedUp, inwestora takich projektów jak BookLikes, RekomendMe czy opisywanego niedawno na Antyweb Lookmash.

Tym razem do portfolio grupy trafił serwis Absolvent.pl czyli społeczna platforma kariery dla studentów i absolwentów:

Serwis pokazuje użytkownikowi w jakich firmach pracują osoby z jego sieci kontaktów (znajomi oraz znajomi tych znajomych). Pozwala przekształcić sieć znajomych w sieć profesjonalnych kontaktów i dzięki temu zdobyć przewagę w wyścigu o dobrą i ciekawą pracę. Osoba, która na Facebooku ma 430 znajomych ma tak naprawdę dostęp do około 56.000 osób (kontakty moich kontaktów). Załóżmy teraz, że ta osoba szuka pracy i za tydzień ma swoją pierwszą rozmowę w firmie Google. Czy jest coś lepszego, co można zrobić, niż zapytać osobę, która tam pracuje/pracowała o politykę czy kulturę firmy i zdobyć w ten sposób wskazówki, które będzie można wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Co więcej, taki “wewnętrzny” kontakt w firmie może być cenną informacją również dla rekrutera z Google.

Ciekawe w tym projekcie jest to, że poza portalem chyba raczej bardziej rekrutacyjnym niż społecznościowym (choć to bardzo ważny element) twórcy prowadzą też fundacje Absolvent.pl gdzie prowadzą program Stypendium z Wyboru czyli możliwość ubiegania się przez studentów o stypendium w wysokości 5k PLN. Dla mnie to dowód na to, że taki serwis nie powstał z przypadku i robią go ludzie mocno zaangażowani w daną tematykę.

Konkurencja jeśli chodzi o rynek ogłoszeń jest jednak olbrzymia, zaczynając od dużych a kończąc na sprytnych aplikacjach Facebookowych które wspomagają znalezienie pracy. Czy jest miejsce na kolejnego gracza, jak będzie się rozpychał i czy Facebook wystarczy?

Na dzień dzisiejszy w serwisie który istnieje od 2010 roku mamy aktualnych (tak zakładam) 1600 ofert pracy, dochodzi z tego co widzę kilkanaście dziennie. Jest więc baza do rozwoju i wdać, że niektóre duże marki już skorzystały z oferty. Trzymam kciuki aby się udało doprowadzić ten produkt i zbudować na nim konkretny biznes.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

speedup