Technologie

Specyfikacja kodeka AV1 sfinalizowana, nawet 40% lepiej niż HEVC

Kamil Pieczonka
7

Alliance for Open Media (AOMedia) poinformowało o sfinalizowaniu specyfikacji kodeka AV1, który ma szansę zdobyć sporą popularność na rynku dzięki swojej efektywności i braku opłat licencyjnych. Do AOMedia należą tacy giganci rynku jak Amazon, Apple, ARM, Cisco, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix czy NVIDIA co dobrze wróży przyszłości tego rozwiązania.

Draft specyfikacji już jest

Opublikowanie pierwszej specyfikacji jest o tyle istotne, że teraz każdy zainteresowany podmiot będzie mógł zająć się implementacją tego standardu w swoich rozwiązaniach. Będzie to o tyle proste, że AV1 z założenia jest darmowy, z jego wykorzystaniem nie wiążą się żadne opłaty licencyjne jak w przypadku standardu HEVC, który wykorzystywany jest w formacie H265. Co więcej wedle pierwszych testów przeprowadzonych przez Bitmovin, AV1 jest znacznie bardziej efektywny niż HEVC przy transmisji sieciowej (HTTP Adaptive Streaming).

Zysk z zastosowania AV1 zamiast HEVC wynosi średnio 17%, ale w przypadku wyższych rozdzielczości może nawet wzrosnąć do ponad 40%. Oznacza to, że przy zachowaniu takiej samej jakości, plik z wideo 4K zapisany w formacie AV1 będzie o 40% mniejszy niż ten zakodowany przy pomocy standardu HEVC. Jest to ważne szczególnie dla takich firm jak Google (właściciel Youtube'a) czy Netflix, którzy swój biznes opierają na transmisji wideo. Oszczędność pasma jest bardzo istotna biorąc pod uwagę rosnącą bazę użytkowników i coraz większą popularność rozdzielczości 4K.

źrodło grafik: Bitmovin

Według raportu Cisco Visual Networking Index, w 2017 roku w każdym miesiącu transmisja związana z przesyłaniem wideo wynosiła ponad 57 EB (eksabajtów), to więcej niż 70% całego ruchu w sieci. Do 2021 roku wartość ta wzrośnie prawie trzykrotnie, do ponad 159 EB i będzie stanowiła bagatela 82% wszystkich danych przesyłanych przez sieć internet na całym świecie. To dobitnie pokazuje jak bardzo kodek AV1 jest nam potrzebny.

AV1 to także pliki graficzne

AV1 to jednak nie tylko wideo, ale także format zapisu statycznych zdjęć. Jak pisałem już na początku stycznia, AV1 może w przyszłości zastąpić JPEGa, choć ma godnego konkurencja w postaci formatu HEIF. Ten drugi ma o tyle przewagę, że obecnie używa go już Apple, a niedługo dostanie też natywne wsparcie w systemie Windows 10.

JPEG vs HEIC vs AV1, źródło: Mozilla

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu