SpaceX

SpaceX coraz bliżej załogowego lotu na ISS, tak będzie wyglądał

Kamil Pieczonka
0

SpaceX wraz ze swoim statkiem Crew Dragon jest coraz bliżej pierwszego załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z tej okazji została opublikowana najnowsza animacje, która pokazuje przebieg całej misji. Nie zgadniecie jakim autem astronauci podjeżdżają na miejsce startu ;-).

Crew Dragon jest już praktycznie gotowy na załogowy lot

Jak pewnie wszyscy dobrze pamiętacie, Crew Dragon doleciał już raz na ISS, miało to miejsce w marcu i misja zakończyła się pełnym sukcesem. Niestety później nastąpiła pechowa awaria, która podczas testów spowodowała wybuch i ogromne opóźnienie całego programu. Winny był zawór systemu dostarczania paliwa do silników SuperDraco, które używane są w sytuacjach awaryjnych. Problem na szczęście udało się rozwiązać, ale cały program zyskał z tego powodu przynajmniej półroczne opóźnienie.

Dzisiaj SpaceX jest jednak coraz bliżej końcowego sukcesu. Kluczowy będzie test awaryjnego odłączenie kapsuły Crew Dragon w czasie lotu z rakietą Falcon 9, który jest zaplanowany na 11 stycznia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to amerykańscy astronauci mogą polecieć na ISS jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Według Elona Muska kapsuła szykowana na załogowy lot będzie gotowa już w lutym, ale wiele będzie zależało od pozytywnego przejścia wszystkich testów bezpieczeństwa. NASA w przypadku SpaceX jest bardzo zasadnicza.

Boeing cieszy się z kolei nieco większym zaufaniem, ale mimo tego, że dostał od rządu ponad 4,2 mld USD (o 1,6 mld USD więcej niż SpaceX), jest jeszcze daleko w tyle. Co więcej ostatni test Starlinera zakończył się porażką, z powodu błędu zegara statek nie doleciał na ISS. Boeing był natomiast w stanie przetestować wiele systemów oraz możliwość powrotu i lądowania na Ziemi. Akurat pod tym względem wszystko poszło zgodnie z planem. Co więcej raczej nie będzie musiał pokazywać jak działa system odłączania kapsuły podczas lotu w sytuacjach awaryjnych, więc nie jest wykluczone, że też wkrótce poleci na ISS z własną załogą. Tym razem powinno się udać ;-).

Tak będzie wyglądał lot Crew Dragona na ISS

Zanim jednak plany NASA się ziszczą, możemy obejrzeć sobie świetną animację, którą przygotowało SpaceX, przy okazji lokując w wideo Teslę Model X, która przywiozła astronautów na miejsce startu ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu