Sony

Xperia XZ3 - takiego flagowca Sony jeszcze nie miało

Tomasz Popielarczyk
Xperia XZ3 - takiego flagowca Sony jeszcze nie miało
16

Sony nie zamierza ustępować pola konkurencji na rynku smartfonów. Nowa Xperia XZ3 to prawdziwy pokaz siły i garść nowości. Co istotne, cena urządzenia ma być pozytywną niespodzianką.

Sony Xperia XZ3 będzie najmocniejszym smartfonem w portfolio japońskiej firmy. Główne nowości w stosunku do poprzedników są widoczne już na pierwszy rzut oka. Konstrukcja uległa pewnym przeobrażeniom. W oczy rzuca się wyświetlacz przypominający bardzo mocno rozwiązanie stosowane przez Samsunga - ekran zawinięto bowiem po bokach w taki sposób, by krawędzie były tutaj praktycznie niewidoczne. Gorzej wyglądają przestrzenie nad i pod ekranem - są już stosunkowo grube, na tyle, by na dole zmieścić nawet logo Sony.

Wygląd i działanie Sony Xperia XZ3

Mniej niespodzianek znajdziemy z tyłu. Tutaj zastosowanie znalazł zaledwie pojedynczy aparat. W oczy rzuca się też czytnik linii papilarnych - Sony już nie wróci do skanerów biometrycznych na bocznej krawędzi, co jest wielką stratą, bo było to rozwiązanie unikatowe i jeden z głównych wyróżników Xperii. Na szczęście nie zabrakło innych sztandarowych elementów, jak certyfikat IP65/68 gwarantujący odporność na wodę, a także szkła Gorilla Glass 5, z którego wykonano zarówno przód jak i tył urządzenia.

Smartfon będzie dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. Do Polski trafią jedynie czarna, srebrna i turkusowa. Na bordo poczekamy - nie wiadomo jednak jak długo. Szkoda, bo akurat ten wariant wydaje się najładniejszy.

Sony Xperia XZ3 - specyfikacja i parametry

Główną nowością w modelu XZ3 jest wyświetlacz. To panel OLED o proporcjach 18:9, przekątnej 6 cali i rozdzielczości QHD+. Sony wsparło go swoimi flagowymi technologiami, które już są dobrze znane: Triluminos, Display for Mobile oraz X-Reality for Mobile. Mam wrażenie, że za tymi marketingowymi sloganami nie stoi zbyt wiele rzeczywistych innowacji. Z drugiej strony trzeba przyznać, że sam wyświetlacz prezentuje się fantastycznie - dobrze odwzorowuje kolory, jest jasny i wyrazisty. Będzie to z pewnością główny atut nowej XZ3.

Sercem Sony Xperia XZ3 jest oczywiście Snapdragon 845 wsparty przez 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Tę ostatnią rozbudujemy za pomocą slotu na karty MicroSD. Warto przy czym podkreślić, że jest to rozwiązanie Hybrid SIM, a więc zamiast dodatkowe nośnika na dane możemy tutaj umieścić drugą kartę SIM.

Wszystko to dopełnia pełny pakiet modułów łączności z Bluetooth 5.0, WiFi 4x4 MIMO i NFC na czele. Energię dostarcza dość skromna bateria o pojemności 3330 mAh, którą naładujemy również bezprzewodowo (standard Qi).

Czy parametry są zaskoczeniem? Trochę tak - szczególnie dziwią 4 GB RAM-u i jedynie 64 GB pamięci wewnętrznej. Widać tutaj pewne oszczędności. Zaskoczeniem może też być pojedyncza kamera. Widać ewidentnie, że Sony będzie w tym modelu stosować agresywną politykę cenową. Wreszcie, bo na rynku trwa właśnie wojna na ceny, a, przynajmniej w Polsce, wygrywają ją marki potrafiące zaproponować najlepsze oferty.

Android 9 Pie

Sony Xperia XZ3 będzie od nowości pracować pod kontrolą Androida 9.0 Pie. Nakładka graficzna w Xperiach jest dość minimalistyczna i tutaj się nie zmieni zbyt wiele. Co prawda mieliśmy do czynienia z prototypowymi egzemplarzami, więc finalny efekt może być inny (choć nie sądzę).

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, jak Sony wykorzystało zaokrąglone boczne krawędzie. Mamy tutaj do czynienia z mechanizmem podobnym do tego z Samsungów, choć w nieco innej formie. Dwukrotne stuknięcie w boczną krawędź wywołuje panel z ostatnio używanymi aplikacjami. Mamy tutaj też kilka podręcznych ustawień. Możemy też zamknąć aktualnie używaną aplikację poprzez przesunięciem po bocznej krawędzi palcem.

Inna ciekawa nowość to rozpoznawanie przez telefon, kiedy chcemy zrobić zdjęcie. Angażowane są tutaj praktycznie wszystkie czujniki i sensory smartfonie. Jeżeli wykryją one, że planujemy coś sfotografować (i trzymamy telefon w pozycji horyzontalnej) od razu zaproponują nam wywołanie aplikacji aparatu - jedno stuknięcie w ekran i jesteśmy gotowi do robienia zdjęć.

Sony Xperia XZ3 - dostępność

Nowy smartfon Sony zadebiutuje w Polsce 5 października 2018. Natomiast już 7 września ogłoszony zostanie preorder. Dowiemy się wówczas też na jakie dodatkowe bonusy będą mogli liczyć pierwsi klienci. Ceny póki co nie znamy - w kuluarowych rozmowach padło jedynie zapewnienie, że ma być atrakcyjna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu