Sony

Sony Xperia XZ2 Premium - najlepszy aparat fotograficzny z funkcją dzwonienia?

Kamil Pieczonka
Sony Xperia XZ2 Premium - najlepszy aparat fotograficzny z funkcją dzwonienia?
28

Gdy Sony pokazało Xperie XZ2 nikt nie piał z zachwytu. Recenzenci zauważyli, że nowa konstrukcja pomimo niepodważalnych zalet, ma pewne braki w porównaniu do flagowych produktów innych producentów. Wszystko wskazywało na to, że tylko kwestią czasu jest aż pojawi się model XZ2 Premium i ten moment właśnie nastąpił.

Sony Xperia XZ2 Premium aparatem stoi

Sony wprowadza model Xperia XZ2 Premium niejako po cichu, bez głośnej premiery, publikując w zasadzie tylko specyfikację smartfona, który i tak pojawi się na rynku dopiero w trakcie wakacji, czyli za ponad 2 miesiące. To na co najmocniej postawił producent to oczywiście aparat. Odnoszę wręcz wrażenie, że w tym roku wszyscy główni gracze na rynku smartfonów wyprodukowali najlepsze aparaty fotograficzne z funkcją dzwonienia.

Po raz pierwszy Sony umieściło na tylnej obudowie swojego smartfona aż dwa sensory optyczne. Pierwszy z nich to matryca monochromatyczna o rozdzielczości 12 MPix (1/2,3 cala), a drugi kolorowy oferujący 19 MPix (1/2,3 cala). Dzięki możliwościom nowego procesora obrazu AUBE, możliwe jest połączenie zalet obu tych sensorów co pozwala na robienie zdjęć z parametrem czułości ISO ustawionym nawet na 51200 oraz kręcić wideo przy ISO 12800. Oznacza to, że Xperia XZ2 Premium powinna oferować świetną jakość obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Trudno jednak oczekiwać, aby tryb ISO 51200 był użyteczny, spodziewam się tu raczej jednego wielkiego szumu ;-).

Aparat będzie oferował też nowy tryb portretowy nazwany Bokeh, który zaoferuje rozmazanie tła charakterystyczne dla profesjonalnych obiektywów portretowych. Możliwe ma być też wykonywania zdjęć czarno białych, natywnie, tylko przy wykorzystaniu czarno-białego sensora. Te funkcje trafią jednak do aparatu Sony dopiero w 3.  kwartale tego roku, wraz z odpowiednią aktualizacją systemu. Wrażenie robi też frontowa kamera z sensorem 13 MPix (1/3,06 cala), który również powinien dawać świetne efekty w słabych warunkach oświetleniowych. Jakby tego było mało aparat Sony pozwoli też na nagrywanie wideo HDR w rozdzielczości 4K, a także filmów w zwolnionym tempie, 960 fps przy rozdzielczości 1080p (Samsung pozwala na 960 fps tylko przy 720p).

Reszta specyfikacja Xperii XZ2 Premium jest standardowa

Reszta specyfikacji również jest z najwyższej półki, ale już nie robi takiego wrażenia. Do dyspozycji nabywcy będą mieli platformę Snapdragon 845 wyposażoną w 6 GB pamięci RAM, ekran o rozdzielczości 4K o przekątnej 5.8 cala i baterię o pojemności 3540 mAh oraz frontowe głośniki stereo. Całość będzie pracowała w oparciu o Androida w wersji 8.0. Ceny jeszcze nie podano, ale patrząc na to ile kosztowała poprzednia wersja Premium, nowy model będzie prawdopodobnie wyceniony na około 900 USD gdy już pojawi się na rynku w trakcie wakacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu